Πρόκριση με “5αρα” για τον Απόλλωνα Λεμεσού

Δύο παρατάσεις, μια διαδικασία πέναλτι, δύο καταιγιστικές νίκες, Νικολά Ντιγκινί και Γιάννης Γιαννιώτας πρωταγωνίστησαν στους πρώτους αγώνες για τον πρώτο προκριματικό γύρο του UEFA Europa League.

Οι 14 από τις 15 ομάδες πήραν το εισιτήριο για τον 2ο προκριματικό γύρο του Europa League, αφού το παιχνίδι Κάλιου – Μούρα αναβλήθηκε. Συγκεκριμένα είναι οι ομάδες που θα δώσουν εκ νέου ραντεβού με την ευρωπαϊκή τύχη τους, σε κοινή αφετηρία με τον Άρη και τον ΟΦΗ.

Καϊράτ Αλμάτι – Νόα 4-1

Μία άνετη επικράτηση είχε στο σημερινό παιχνίδι, η Καϊράτ Αλμάτι. Δύο γρήγορα γκολ είχε το πρώτο ημίχρονο με Μπόρ (8′) και Γκουλίχτ (12′) να σκοράρουν για Νόα και Καϊράτ αντίστοιχα και η ανατροπή ήρθε τελικά, στο 35ο λεπτό από τον Λοβ, για την γηπεδούχο. Στο δεύτερο μέρος, τα δύο γκολ, για την ομάδα από το Καζακστάν, ξανά από τον Λοβ και ένα απο τον Εσεόλα, φέρανε μια εύκολη πρόκριση.

Βέτσπιλς – Ντιναμό- Ότο Τιρασπόλ 2-1

Με ανατροπή και ένα πέναλτι η Λετονική Βέτσπιλς, κατάφερε να επικρατήσει της Οτο. Το σκορ για τους φιλοξενούμενους, άνοιξε στο 15ο λεπτό ο Ροτζακ, μέχρι να ρθει στο 22′ ο Βιγιέλα να ισοφαρίσει. Στο δεύτερο ημίχρονο, μισή ώρα από την έναρξη του οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή με πέναλτι που έβαλε ο  Κοσλόβ και πέρασαν στην επόμενη φάση.

Ορνταμπάσι – Μποτοσάνι 1-2

Ένα 45λεπτο ήταν αρκετό για να γυρίσει το ματς η Μποτοσάνι και να διαχειριστεί τον παιχνίδι, μέχρι το τέλος παίρνοντας την νίκη. Μετα το χαμένο πέναλτι του Ντιακατέ, η Ορνταμπάσι δέχτηκε και γκολ από τον Μποτοσάνι (25′).Η ισοφάριση της στο 31ο λεπτό από τον Μαλάνγκου δεν ήταν αρκετή, αφού ο Ντουγκαντις εδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του μετά από δύο λεπτά. Το δεύτερο ημίχρονο δεν έφερε αλλαγή στο σκορ με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι, να πάρουν την προκριση

Τιούτα – Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ 2-0

Σε ένα παιχνίδι όπου οι δύο ομάδες είχαν από 11 σουτ και 50% κατοχή, η πιο αποτελεσματική αποδείχτηκε η γηπεδούχος. Το 1-0 για την αλβανική ομάδα έκανε νωρίς στο 6ο λεπτό, ο Κρασνίκι. Όσο νωρίς κατάφερε να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο, τόσο αργά διπλασίασε τα τέρματα της η Τιούτα με τον Χεμπάι στο 87′.

Μπόρακ Μπάνια Λούκα – Σουτιέκα Νίκσιτς  1-0

Ένα γκολ ήταν αρκετό για την Μπόρακ, προκειμένου να συνεχίσει στον επόμενο γύρο. Αυτό ήρθε στο 35ο λεπτό από τον Βράνιες, με το δεύτερο ημίχρονο να βρίσκει τους γηπεδούχος να κρατάνε το υπέρ τους αποτέλεσμα,μεχρι το τέλος.

Ντιναμό Μινσκ – Μπιάστ Γκλιβίτσε 0-2

Ξεκάθαρο φαβορί δεν υπήρχε ωστόσο η Ντιναμο είχε μια παραπάνω εμπειρία σε ευρωπαϊκά παιχνίδια. Καθόλου ρόλο όμως δεν έπαιξε αυτό, αφού με ένα γκολ του Λίπσκι στο 10′ και ένα του Σβέρτσοκ στο 56′, η ομάδα από την Πολωνία κέρδισε τον αγώνα.

Λίνκολν – Πετάνγκε  2-0

Δύο τέρματα δώσανε στην Λίνκολν την πρώτη της ευρωπαϊκή νίκη.Την  μοναδική  φορά που απείλησε στο πρώτο μέρος ή γηπεδούχος, άνοιξε το σκορ, με γκολ του Καστσιάρο στο 36ο λεπτό. Το αποτέλεσμα διατήρησε μέχρι το 90+5, με τον Γιαχάια να κλειδώνει το ματς.

Αλσκέρτ – Ρενόβα 0-1

Το πρώτο μέρος κύλησε χωρίς κάποια ομάδα να σκοράρει, εν αντιθέσει με το δεύτερο που ο Μισκόφσκι έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, που τους έδωσε την πρόκριση στην επόμενη φάση

Απόλλων Λεμεσού – Σαμπουρτάλο Τιφλίδας 5-1

Με τους γνώριμους στην Ελλάδα, Ντιγκινί και Γιαννιώτα, ο Απόλλων Λεμεσού, επικράτησε με επί της Σαμπουρτάλο. Το πρώτο ημίχρονο ιδανικό για τους γηπεδούχους που, με ασίστ του πρώην παίκτη του Άρη, άνοιξαν το σκορ με τον Νταμπό μόλις στο 3ο λεπτό. Με δύο πολύ καλές ευκαιρίες να μεσολαβούν, η κυπριακή ομάδα διπλασίασε τα τέρματα της ξανά με τον σκόρερ του πρώτου τέρματος. Στην επαναφορά, χρειάστηκαν 14 λεπτά για τον Νικόλα Ντιγκινί να κάνει το 3-0, βάζοντας το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Απόλλων. Οι Γεωργιανοί κατάφεραν να μειώσουν σε 3-1 με τον Κουλιασβίλι στο 70′, αλλά τον λόγο πήρε και πάλι ο Νταμπό που πέτυχε χατ τρικ κάνοντάς το 4-1. Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τους φιλοξενούμενους που έχασαν τον Τσιτσινάντζε, που πρόλαβε να παίξει μόλις 10 λεπτά. Από τον καταιγισμό τερμάτων, δεν απουσίασε ο Γιαννιώτας που έκανε το 5-1 στο 86′,όπου ήταν και το τελικό σκορ.

Μπόντο Γκλιμντ- Ζαλγκίρις Κάουνας 6-1

Η δυναμική της Ζαλγκίρις δεν ήταν αντίστοιχη με αυτή της μπασκετικής ομάδας και έτσι υποχρεώθηκε σε βαριά ήττα. Δύο ήταν τα τέρματα που πέτυχαν οι γηπεδούχοι, στο πρώτο ημίχρονο με σκόρερ δύο φορές τον Ζινκερνάτζελ. Στο δεύτερο μέρος την σκυτάλη πήρε ο Χότζ, που ανέβασε τον δείκτη των τερμάτων σε 4-0 με σουτ στο 52′ και ένα πέναλτι στο 59′. Το γκολ της τιμής πέτυχε ο Οτέλ για τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Μπονιφάς τον τιμώρησε κάνοντας το 5-1. Η βροχή των γκολ συνεχίστηκε από τον Τουνέκτι, με τον Νορβηγό να αποτελειώνει με 6-1 τους Λιθουανούς.

Νέφτσι Μπακού – Σκούπι 2-1

Η Νέφτσι Μπακού ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια και το απέδειξε με την νίκη της. Ένα φτωχό πρώτο ημίχρονο έφερε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με το 0-0, ωστόσο και εδώ το δεύτερο μέρος βρήκε την γηπεδούχο να κερδίζει ένα γκολ (Μπουγκρίν 67′) και την φιλοξενούμενη να χάνει τον Γκουντιάπι που αποβλήθηκε. Το σκορ διπλασιαστηκε με τον Κρίβοτσουκ, με την Σκούπι απλά να μειώνει στο 90+3.

Σαμαγκαγίτ – Σκεντίγια 0-2

Δύο πέναλτι, ήταν αυτά που έστειλαν την Σκεντίγια στην επόμενη φάση. Το πρώτο μέρος έφερε τις δύο ομάδες με σκορ 0-0 στην ανάπαυλα. Το δεύτερο, από την  άλλη, έφερε τον Ιμπραίμι στα 11 μέτρα και εκείνος ευστόχησε απέναντι στον Τζενέτος με την Σκεντίγια να σκοράρει εις διπλούν από την λευκή βούλα, αυτή την φορά με τον Ντοριέφ.

Φεχερβάρ – Μποέμνιανς 0-0 (1-3 πεν.)

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν μετά από 120 λεπτά,να πάρουν την νίκη στα πέναλτι. Μποέμνιανς άνοιξε το σκορ στο 22′ με τον Βάρντ, αλλά πήρε την απάντηση από τον Νικολιτς στο 37′ με πέναλτι. Το σκορ αυτό έστειλε τις δύο ομάδες στην παράταση, εκεί όπου το αποτέλεσμα παρέμεινε ισόπαλο οδηγώντας τες στην διαδικασία των πέναλτι.

Ολίμπια Λιουμπλιάνας – Βικινγκούρ Ρέικιαβικ 2-1

Η ασταμάτητη πίεση της γηπεδούχου στάθηκε αρκετή για να ισοφαρίσει το 0-1. Το 1-0 ήρθε από τον Κάρλσον στο 27′ και έπρεπε να περάσουν 61 λεπτά για να έρθει ο Φινκ και να κάνει το 1-1. Στο 106′ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ.