Europa League: Πρόκριση στην παράταση για τον ΑΠΟΕΛ, εύκολα Μάλμε και Ρόζενμποργκ

Προκρίθηκε και ο ΑΠΟΕΛ, καθώς επικράτησε στην παράταση της Γκιλάνι. Το εισιτήριο πήραν η Μάλμε και η Ρόζενμποργκ.

Μεγάλη πρόκριση στην παράταση πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ απέναντι στην Γκιλάνι στο Κόσοβο (0-1). Κλειστό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, με τον ΑΠΟΕΛ να είναι πιο απειλητικός. Οι Κύπριοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Αλ Ταμάρι να χάνει πέναλτι στο 78ο λεπτό. Το 1-0 έκανε ο Εφρέμ στο 102′. Το τελικό 2-0 για τον ΑΠΟΕΛ πέτυχε ο Ντονγκαλά στο 116′.

Την πρόκριση πήρε και η ομάδα της Μάλμε που με σκορ 2-0, επικράτησε της Κρακόβια. Τα τέρματα των Σουηδών πέτυχαν οι οι Μπέργκετ και Ρέικς στο 1ο και 44ο λεπτό αντίστοιχα.

Η Ρόζενμποργκ σε ένα γεμάτο ματς επικράτησε με 4-2 της Ισλανδικής, Μπρέινταμπλικ. Η ομάδα από την Νορβηγία καθάρισε την πρόκριση από το ημίχρονο όπου και προηγήθηκε με 4-0, με τους φιλοξενούμενους απλά να μειώνουν σε 4-2.