Απόλλων-Ολυμπιακός: Ποδαρικό με γκέλα για τους “ερυθρόλευκους”

Με γκέλα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός το 2022.

Στο 0-0 έμειναν Απόλλων Σμύρνης και Ολυμπιακός στη Ριζούπολη για τη 16η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» άφησαν το νικηφόρο σερί τους, μπαίνοντας με απρόσμενη γκέλα στο 2022. Παραμένουν φυσικά στην κορυφή, στο +9 από τη δεύτερη ΑΕΚ.

Πολλά νέα πρόσωπα για τον Πέδρο Μαρτίνς, με τους Κώστα Μανωλά και Μαξιμιλιάνο Λοβέρα να κάνουν την πρώτη τους συμμετοχή μετά την επιστροφή τους.

Το ματς

Με πολλές απουσίες ελέω κορωνοϊού και Κόπα Άφρικα παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 4-3-3, με τον Βατσλίκ στο τέρμα, Καρμπόβνικ, Μπα, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Μαντί Καμαρά στο κέντρο, Μασούρας, Βρουσάι στα άκρα και Ελ Αραμπί στην επίθεση.

Ο Απόλλωνας είχε στον πάγκο τον Λευτέρη Βελέντζα αντί του Τζανλούκα Φέστα, ο οποίος ένιωσε αδιαθεσία. Ενώ η «Ελαφρά Ταξιαρχία» είχε μόνο πέντε αναπληρωματικούς.

Στο 11’ ο Καμαρά βρέθηκε προ του Βέρχουλστ, αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Στο 32’ ο Μπουχαλάκης έκανε διπλή προσπάθεια, αλλά πρώτα ο Βέρχουλστ και στη συνέχεια η άμυνα έδιωξαν.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός πίεσε για το γκολ.

Στο 52’ ο Μπουχαλάκης, στο 56’ ο Τικίνιο και ένα λεπτό μετά ο Ελ Αραμπί, είδαν τον Βέρχουλστ να σταματά τις προσπάθειές τους.

Στο 61’ ο Βέλγος τερματοφύλακας απέκρουσε κεφαλιά του Τικίνιο ύστερα από φάουλ του Βαλμπουενά.

Ενώ δύο λεπτά μετά είπε ξανά «όχι» στη διπλή προσπάθεια του Ρέαμπτσιουκ.

Στο 73’ ο Βαλμπουενά έδωσε στον Ελ Αραμπί, αλλά εκείνος αστόχησε εξ επαφής.

Στο 77’ ο Βρουσάι σούταρε, με τον Βέρχουλστ ξανά να κάνει επέμβαση.

Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μανωλάς στην πρώτη του συμμετοχή με την επιστροφή του σούταρε άστοχα.

Απόλλων Σμύρνης (Λευτέρης Βελέντζας): Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Μπαξεβανίδης, Βιτλής, Κραγιόπουλος, Φατιόν, Γιαννιώτας (80’ Γιαννάκη), Φαν Λα Πάρα (90’+5’ Ντάουντα), Ιωαννίδης (87’ Δούμας), Σίγκνεβιτς

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βάτσλικ, Καρμπόβνικ (85′ Λοβέρα), Μπα, Παπαδόπουλος (85’ Μανωλάς), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (90’+3’), Καμαρά (46’ Τικίνιο), Μασούρας (57’ Βαλμπουενά), Βρουσάι, Ελ Αραμπί