Super League: Νίκη στη Λαμία για την λαβωμένη ΑΕΚ

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η ΑΕΚ νίκησε στη Λαμία και μπήκε δυναμικά στο νέο έτος.

Για την 16η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, η ΑΕΚ πέρασε με 0-2 από τη Λαμία μειώνοντας την διαφορά της από τον Ολυμπιακό στους 8 βαθμούς.

Ο Λιβάι Γκαρσία στο 29΄ και ο Άμραμπατ στο 83΄ πέτυχαν τα γκολ της Ένωσης που παραμένει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Η Λαμία απείλησε πρώτη φορά την εστία της ΑΕΚ μόλις στο δεύτερο λεπτό με το Νούνιες που εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μήτογλου, όμως το σουτ του, το έδιωξε ο Τσιντώτας.

Η ΑΕΚ είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο 12ο λεπτό με τον Άμραμπατ να γυρίζει στην περιοχή και τον Λιβάι Γκαρσία να σουτάρει άουτ.

Στο 18ο λεπτό, η ΑΕΚ είχε ακυρωθέν τέρμα με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ. Ο Ιρανός πήρε τη μπάλα από τον Μάνταλο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως ύστερα από υπόδειξη του VAR, ο αρχηγός της ΑΕΚ χρησιμοποίησε το χέρι του στο κοντρόλ της μπάλας.

Στο 29′ η Ένωση πήρε το προβάδισμα με τον Γκαρσία. Ο Μάνταλος εκτέλεσε κόρνερ, ο Τζανετόπουλος έδιωξε λανθασμένα πάνω στον Γκαρσία που με ωραία τελείωμα νίκησε τον Σαράνοφ.

Στη συνέχεια, η Ένωση προσπάθησε να βρει άλλο ένα τέρμα, αλλά ο Σαράνοφ απομάκρυνε τα σουτ του Σιμάνσκι στο 34′ και του Άμραμπατ ένα λεπτό αργότερα.

Όπως στο πρώτο μέρος, έτσι και στο δεύτερο η Λαμία είχε την πρώτη καλή στιγμή με το σουτ του Τζανδάρη στο 51ο λεπτό που έφυγε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε το σουτ του Μάνταλου δύο λεπτά αργότερα και του Σιμάνσκι στο 59′.

Στο 67ο λεπτό, ο Αραμπούλι βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά το τελείωμα του ήταν άστοχο.

Στο 76′ σε μια παρόμοια ευκαιρία με του Αραμπούλι, ο Ταϊρόν από θέση βολής δεν βρήκε εστία.

Στο 83ο λεπτό, η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματα της με τον Άμραμπατ. Ο Μαροκινός πάσαρε στον Γέφτιτς, ο Ελβετός επιχείρησε το σουτ, ο Σαράνοφ έδιωξε εκεί που ήταν ο Άμραμπατ που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα υπογράφοντας τη νίκη της ΑΕΚ

Σκόρερ: 29′ Γκαρσία, 83′ Άμραμπατ

Κάρτες: 41′ Τζανδάρης, 77′ Τζανετόπουλος – 18′ Ανσαριφάρντ, 47′ Σιμάνσκι, 49′ Άμραμπατ, 88′ Σιμόες, 90′ Σβάρνας

Λαμία: Σαράνοφ, Τζανετόπουλος, Γκόλεμιτς, Σαραμαντάς, Σκόνδρας, Τζανδάρης (63′ Ταϊρόν), Μπεχαράνο, Ρόμανιτς, Νούνιες (82′ Τσούκαλος), Ελευθεριάδης, Αραμπούλι (82′ Καραμάνος)

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Σβάρνας, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Λε Ταλέκ (71′ Σιμόες), Σιμάνσκι (77′ Σάκχοφ), Άμραμπατ, Μάνταλος (86′ Χατζισαφί), Γκαρσία, Ανσαριφάρντ (71′ Γέφτιτς)