Απόλλων Σμύρνης-ΑΕΚ: Γκέλα στη Ριζούπολη κόντρα στον μαχητικό Απόλλωνα

ΑΕΚ και Απόλλων Σμύρνης έμειναν ισόπαλοι σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς.

Σε ένα εξαιρετικό από άποψη θεάματος παιχνιδιού Απόλλων Σμύρνης και ΑΕΚ έμειναν ισόπαλοι 2-2 στη Ριζούπολη,

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό, με τον Απόλλωνα να φτάνει τους 6 βαθμούς και την 12η θέση και την ΑΕΚ να πιάνει στην κορυφή τον Ολυμπιακό με 20 βαθμούς, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο.

Για τον γηπεδούχο Απόλλωνα, ο Τζιανλούκα Φέστα για την σημαντική αυτή αναμέτρηση επέλεξε σχηματισμό 4-2-3-1 με τον Κότσαρη κάτω από τα δοκάρια, τους Άλβες και Ντομίνγκες στα στόπερ, δεξιά τον Μπαξεβανίδη και αριστερά τον Τουτουαρίμα, ως αμυντικά χαφ αγωνίστηκαν οι Κάστρο και Φατιόν, μπροστά τους οι Παμλίδης, Τσιλούλης και Μαρτίνες και μόνος του στην κορυφή ο Ιωαννίδης.

Η φιλοξενούμενη ΑΕΚ του Αργύρη Γιαννίκη επέλεξε και αυτός σχηματισμό 4-2-3-1 με τον Στάνκοβιτς να υπερασπίζεται τα δοκάρια, τους Βράνιες και Τζαβέλλα ως κεντρικούς αμυντικούς, τους Ρότα – Μοχαμάντι στα άκρα δεξιά και αριστερά αντίστοιχα, τους Λε Ταλέκ, Σιμόες στον άξονα της μεσαίας γραμμής, τον Μάνταλο ως επιτελικό μέσο, τον Τσούμπερ αριστερά, τον Λιβάϊ Γκαρσία δεξιά και τον Αραούχο ως αιχμή του δόρατος.

Η Ένωση όπως ήταν φυσικό ξεκίνησε έχοντας την μπάλα στα πόδια και δημιούργησε την πρώτη της καλή στιγμή στο 5ο λεπτό με δράστη τον Σέρχιο Αραούχο. Ο Μάνταλος εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε, έφτασε στον Αργεντινό, αυτός έσπασε τη μπάλα στον Τσούμπερ που τον βρήκε ολομόναχο στην περιοχής έκανε το ψαλίδι που κατέληξε στα χέρια του Κότσαρη.

Η πίεση της ΑΕΚ είχε συνέχεια και είχε μια σημαντική ευκαιρία με τον αρχηγό της, Πέτρο Μάνταλο. Ο Έλληνας διεθνής πήρε την πάσα στα αριστερά πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Μπαξεβανίδη, συνέκλεινε αλλά ο Κότσαρης είχε απάντηση στο σουτ που έκανε και μάζεψε την μπάλα.

Η προσπάθεια της ΑΕΚ απέδωσε καρπούς στο 13ο λεπτό με τον Λιβάϊ Γκαρσία. Ο Μάνταλος εκτέλεσε κόρνερ, ο Λιβάϊ Γκαρσία βρέθηκε μόνος του στην περιοχή και με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 15ο λεπτό, ο Απόλλων είχε ακυρωθέν γκολ με τον Παμλίδη. Ο Μαρτίνες εκτέλεσε κόρνερ ο Τσιλούλης πήρε την κεφαλιά, η μπάλα έφυγε από την τα χέρια του Στάνκοβιτς και από την αναμπουμπούλα επωφελήθηκε ο Παμλίδης που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα όμως είχε προηγηθεί φάουλ του Φατιόν στον τερματοφύλακα της ΑΕΚ.

Στο 19′ η ΑΕΚ είχε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2 με την εκτέλεση κόρνερ του Τσούμπερ που έδιωξε ο Κότσαρης.

Το παιχνίδι άρχισε να αποκτά ρυθμό οι δύο ομάδες είχαν από μια καλή στιγμή και στο 21′ και το 22′ αντίστοιχα με τις κεφαλιές των Λε Ταλέκ και Παμλίδη να μην ανησυχούν τους δύο τερματοφύλακες. Ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Πέτρου Μάνταλου αμέσως μετά.

Ο Δικέφαλος προσπαθούσε για ένα δεύτερο τέρμα αλλά είτε αστοχούσε είτε έπεφτε πάνω στον Κότσαρη. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί η φάση του 29ου λεπτού με την συνεργασία Μάνταλου και Τσούμπερ να καταλήγει σε τελική πάσα στον Αραούχο που νικήθηκε από Έλληνα τερματοφύλακα της “Ελαφράς Ταξιαρχίας”.

Ο Τσούμπερ ανέδειξε την κλάση του στο 34ο λεπτό καθώς απέφυγε εξαιρετικά τον Άλβες στο ύφος της μικρής περιοχής αναγκάζοντας τον Κότσαρη σε δύσκολη επέμβαση.

Εκεί που η ΑΕΚ έδειχνε να βρίσκεται πιο κοντά στο γκολ, ήρθε η ισοφάριση από τον Απόλλωνα Σμύρνης. Στο 41ο λεπτό ο Μαρτίνες σέντραρε γλυκά στην μικρή περιοχή, ο Ιωαννίδης μπήκε ανάμεσα από Βράνιες – Τζαβέλλα και έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Στο 45′ ο Τζαβέλλας έκανε το σουτ χωρίς να βρει στόχο και μοιραία έμεινε το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, ο Απόλλων ισορρόπησε το παιχνίδι και πάγωσε το τέμπο με την πρώτη σημαντική στιγμή να υφίσταται στο 56ο λεπτό από πλευράς, ΑΕΚ. Η Ένωση κέρδισε κόρνερ, ο Μάνταλος ανέλαβε την εκτέλεση, ο Σιμόες έκανε την κίνηση στο πρώτο δοκάρι, πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά την δεξιάς δοκού του Κότσαρη.

Η καλή αυτή ευκαιρία του Σιμόες ανέβασε τον ρυθμό του ματς και ο Απόλλων εκμεταλλεύτηκε τον ενθουσιασμό της ΑΕΚ και ολοκλήρωσε την ανατροπή. Η Ελαφρά Ταξιαρχία εκδήλωσε αντεπίθεση με τον Παμλίδη να κόβεται από τον Ρότα, ο επερχόμενος Τσιλούλης πλάσαρε τον Στάνκοβιτς, ο Αυστριακός είχε την απάντηση αλλά ο Τσιλούλης προ κενής εστίας πήρε την κεφαλιά και έκανε το 1-2.

Ο καλός τακτικά Απόλλων, δεν επέτρεπε στην Ένωση να βρει ευκαιρίες και όσο τελείωνε το παιχνίδι ήταν αγχωμένη.

Η ΑΕΚ προσπαθούσε με γεμίσματα να απειλήσει, όπως στην φάση του 74′ με το σουτ του Ανσαριφάρντ από το γέμισμα του Σιμόες ή με μακρινά σουτ σαν αυτό του Άμραμπατ στο 78′.

Παρόλα αυτά, η ΑΕΚ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Σέρχιο Αραούχο. Πιο συγκεκριμένα, στο 80ο λεπτό ο Άμραμπατ σέντραρε από τα δεξιά, ο Αραούχο πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίχτυα του ανήμπορου να αντίδραση Κότσαρη.

Στο 92′ ο εκπληκτικός και πάλι Κότσαρης έκανε μεγάλη απόκρουση στην εκτέλεση φάουλ του Τζαβέλλα και έμεινε το τελικό 2-2.

Σκόρερ: Ιωαννίδης 41′, Παμλίδης 63′ – Λιβάϊ Γκαρσία 13′, Αραούχο 80′

Κάρτες: Μπαξεβανίδης 18′, Ιωαννίδης 75′, Ντεντάκης 86′, Κάστρο 90′ – Τζαβέλλας 45+2′, Αραούχο 77′

Απόλλων Σμύρνης(Φέστα): Κότσαρης, Τουτουαρίμα, Ντομίνγκες(32′ Ντεντάκης), Άλβες, Μπαξεβανίδης, Κάστρο, Φατιόν, Μαρτίνες(81′ Ματέϊ), Παμλίδης(89′ Παπαγεωργίου), Τσιλούλης, Ιωαννίδης(Βαν Λα Πάρα 89′)

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα(84’Μισελέν), Βράνιες, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι(72′ Χατζισαφί), Σιμόες(84′ Σιμάνσκι), Λε Ταλέκ(66′ Ανσαριφάρντ), Τσούμπερ, Μάνταλος, Λιβάϊ Γκαρσία(72′ Άμραμπατ), Αραούχο