Bundesliga: Το ντέρμπι στη Λειψία, νίκες για Μπάγερν Μονάχου και Βόλφσμπουργκ

Η Λειψία κατέκτησε τους τρεις βαθμούς απέναντι στη Ντόρτμουντ, τις νίκες πήραν Μπάγερν Μονάχου και Βόλφσμπουργκ

Για την 11η αγωνιστική της Bundesliga, η Λειψία ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι με τη Ντόρτμουντ, επικράτησαν και οι Μπάγερν Μονάχου και Βόφλσμπουργκ.

Η Λειψία κέρδισε εντός έδρας τη Ντόρτμουντ με 2-1. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, ιδιαίτερα δε στο α΄ ημίχρονο, όταν και προηγήθηκαν με τον Ενκουνκού στο 29΄. Ο Ρόις ισοφάρισε στις αρχές του β΄ μέρους (52΄), αλλά ο Πόουλσεν στο 68΄ πέτυχε το γκολ που έκρινε τον αγώνα.

Χωρίς να ανεβάσει έντονα στροφές, η Μπάγερν Μονάχου έκανε τη δουλειά και επικράτησε με 2-1 της Φράιμπουργκ. Η ομάδα του Νάνγκελσμαν κατάφερε να ανοίξει το σκορ και να πάρει το προβάδισμα στο 30ο λεπτό, χάρη στον Λέον Γκορέτσκα. Οι Βαυαροί καθάρισαν την υπόθεση με τον Ρόμπερτο Λεβαντόφσκι στο 75ο λεπτό, μετά από ασίστ του Σανέ. Το μόνο που κατάφερε η Φράιμπουργκ, ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις και να διαμορφώσει το τελικό 2-1 με τον Χαμπέρερ.

Μετά το διπλό επί της Λεβερκούζεν, η Βόλφσμπουργκ κατάφερε να φτάσει σε ακόμη μία νίκη, επικρατώντας με 1-0 της Άουγκσμπουργκ. Μία νίκη η οποία έφερε την ομάδα του Κόχφελντ σε τροχιά… σεντονιού, καθώς με το συγκεκριμένο «τρίποντο» ανέβηκε και πάλι στην τέταρτη θέση. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Νμετσά στο 14ο λεπτό.

Με ίδιο σκορ έφθασε στη μεγάλη νίκη η Αρμίνια Μπίλεφελντ μέσα στη Στουτγκάρδη, ενώ η Μπόχουμ επικράτησε με 2-0 στην έδρα της επί της Χόφενχαϊμ με 2-0.

Μάιντς-Γκλάντμπαχ 1-1 (76΄ Βίντμερ – 38΄ Νόιχαους)

Μπάγερν Μονάχου-Φράιμπουργκ 2-1 (30΄ Γκορέτσκα, 75΄ Λεβαντόφσκι – 90+3΄ Χάμπερερ)

Βόλφσμπουργκ-Άουγκσμπουργκ 1-0 (14΄ Νμεντσά)

Στουτγκάρδη-Αρμίνια Μπίλεφελντ 0-1 (19΄ Ογκουκάβα)

Μπόχουμ-Χοφενχάιμ 2-0 (66΄ Νοβότνι, 90+7΄ Πάντοβιτς)

Λειψία-Ντόρτμουντ 2-1 (29΄ Ενκουνκού, 68΄ Πόουλσεν – 52΄ Ρόις)