Απόλλων Σμύρνης-Λαμία: Δεν “Χ”άρηκε κάνεις

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε η αναμέτρηση μεταξύ Απόλλωνα Σμύρνης και Λαμίας.

Για την 11η αγωνιστική της Super League 1, Απόλλων Σμύρνης και Λαμία έμειναν στο 0-0 και παρέμειναν χαμηλά στην βαθμολογία.

Ο Τζιανλούκα Φέστα παρέταξε τον Απόλλωνα με σχηματισμό 4-3-3 με τον Κότσαρη κάτω από τα δοκάρια, τους Λισγάρα και Μπρούνο Άλβες στα στόπερ, τον Τουτουαρίμα αριστερά, τον Ντεντάκη δεξιά, τους Φατιόν, Σλίβκα και Κάστρο στον άξονα της μεσαίας γραμμής και τους Τσιλούλη, Παμλίδη και Ιωαννίδη στην επιθετική τριάδα.

Η Λαμία του Μιχάλη Γρηγορίου κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο με 3-4-3, ο Γκαραβέλης θα υπερασπιστεί την εστία των φιλοξενούμενων, οι Αντέτζο, Μαζουλουξής και Τζανετόπουλος στο κέντρο της άμυνας, αριστερά ο Προβυδάκης, ο Γκέντσογλου και ο Μπεχαράνο ως αμυντικά χαφ, ο Ορτέγκα δεξιά και στην επίθεση ο Ταϊρόν δεξιά, ο Ελευθεριάδης αριστερά και στην κορυφή ο Αραμπούλι.

Το πρώτο μέρος το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Απόλλωνα να έχει την υπεροχή, μετά το δέκατο πέμπτο λεπτό την Λαμία να ισορροπεί το ματς αλλά και οι δύο ομάδες παρότι είχαν ευκαιρίες να πετύχουν τέρμα δεν τα κατάφεραν.

Η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης ανήκε στον Απόλλωνα. Στο 5ο λεπτό, ο Ντεντάκης εκτέλεσε φάουλ μεταξύ κέντρο και μεγάλης περιοχής, ο Άλβες πήρε την κεφαλιά, ο Γκαραβέλης έκανε την επέμβαση όμως ο επερχόμενος Ιωαννίδης έστειλε την μπάλα άουτ.

Η “Ελαφρά Ταξιαρχία” συνέχισε να έχει την υπεροχή αλλά δεν έβρισκε δίοδο προς την εστία του Γκαραβέλη.

Παρόλα αυτά, η Λαμία στο 18ο λεπτό είχε ακυρωθέν τέρμα με τον Ελευθεριάδη. Ο Προβυδάκης από τα δεξιά είδε την κίνηση του Ελευθεριάδη στο κέντρο της άμυνας έκανε το γέμισμα όμως ο επιθετικών της Λαμία ήταν σε ελεγχόμενη θέση οφσάιντ και επομένως το τέρμα του σωστά δεν επικυρώθηκε.

Στο 24′ η Λαμία κέρδισε φάουλ, ο Προβυδάκης ανέλαβε την εκτέλεση, όμως δεν κατάφερε να βρει εστία και η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Κότσαρη.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Απόλλων Σμύρνης κέρδισε την μπάλα με τον Βαν Λα Πάρα, αυτός έκανε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής και ανάγκασε τον Γκαραβέλη σε εξαιρετική επέμβαση και παραχώρησε κόρνερ. Με την εκτέλεση κόρνερ ο Απόλλων έγινε απειλητικός εκ νέου με την κεφαλιά του Παμλίδη που μπλόκαρε ο Γκαραβέλης πάνω στην γραμμή.

Ο Απόλλων είχε σημαντική ευκαιρία για να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 42ο λεπτό με τον Λισγάρα. Ο Ντεντάκης εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Λισγάρας έκανε το γυριστό στο ύψος της περιοχής και ανάγκασε τον Γκαραβέλη σε εξαιρετική επέμβαση.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Λαμία βρέθηκε μία ανάσα από το γκολ. Ο Αραμπούλι βρέθηκε απέναντι από τον Κότσαρη, ο τερματοφύλακας της Ελαφράς Ταξιαρχίας βρήκε την μπάλα και ο Άλβες έδιωξε τον κίνδυνο πάνω στην γραμμή.

Η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου δεν θύμιζε καθόλου αυτή του πρώτου, οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να παίξουν συνδυαστικό ποδόσφαιρο, πολλά λάθη γίνονταν στην μεσαία γραμμή και ενδεικτικό είναι πως μέχρι το 91ο λεπτό, οι μόνες τελικές των ομάδων ήταν δύο πολύ άστοχα σουτ από τους Κάστρο και Προβυδάκη στο 52ο και στο 55ο λεπτό αντίστοιχα.

Στο 92′ ο Τουτουαρίμα σέντραρε από τα αριστερά, ο Βαν Λα Πάρα έκανε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο και έτσι έμεινε το τελικό 0-0.

Κίτρινες: 43′ Ντεντάκης, 58′ Λισγάρας, 58′ Ιωαννίδης, 66′ Μαρτίνες, 84′ Φατιόν – 20′ Μαζουλουξής, 29′ Μπεχαράνο, 58′ Ορτέγκα

Απόλλων Σμύρνης(Φέστα): Κότσαρης, Λισγάρας, Τουτουαρίμα, Άλβες, Ντεντάκης (77′ Παπαγεωργίου), Σλίβκα, Κάστρο (58′ Μαρτίνες), Φατιόν, Παμλίδης (77′ Σαλί), Τσιλούλης (15′ Φαν Λα Πάρα), Ιωαννίδης

ΠΑΣ Λαμία: Γκαραβέλης, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Προβυδάκης (90′ Σκόνδρας), Μαζουλουξής, Μπεχαράνο, Γκέντσογλου, Ορτέγκα, Ελευθεριάδης (64′ Ρόμανιτς), Ταϊρόν (79′ Νούνιες), Αραμπούλι