ΠΑΣ Γιάννινα-ΑΕΚ: “Απέδρασε” στο 90′ η Ένωση

Με τον Σάκχοφ να τη “λυτρώνει” στο 90′, η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από τους “Ζωσιμάδες”.

Τη νίκη με 1-2 πήρε η ΑΕΚ επί του ΠΑΣ Γιάννινα στους “Ζωσιμάδες” για την 11η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Σκόρερ για την ΑΕΚ σκόραραν ο Άμραμπατ στο 9′ και ο Σάκχοφ στο 90′. Ενώ για τον ΠΑΣ είχε ανοίξει το σκορ ο Εραμούσπε με πέναλτι στο 5′.

Πλέον, η ΑΕΚ πάει στους 23 βαθμούς, με τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό και τον τρίτο ΠΑΟΚ να παίζουν αύριο. Ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα μένει στην 4η θέση με 16 βαθμούς, με τους ΟΦΗ και Παναθηναϊκό που τον ακολουθούν να παίζουν αύριο.

Πριν καν συμπληρωθεί μισό λεπτό, ο Μήτογλου τζαρτζάρισε τον Περέα μέσα στην περιοχή, με τον Καραντώνη να καταλογίζει πέναλτι.

Χρειάστηκε να περάσουν τέσσερα λεπτά και έτσι στο 5′ ο Εραμούσπε το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0.

Η ΑΕΚ απάντησε στο 9′ με τον Άμραμπατ. Σε φάση στην περιοχή του ΠΑΣ,η άμυνα απομάκρυκε και ο Μαροκινός έπιασε μονοκόμματο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής κάνοντας το 1-1.

Στο 18’ ο Γιούρι Λοντίγκιν πραγματοποίησε εκπληκτική διπλή επέμβαση, αρχικά στο σουτ του Σέρχιο Αραούχο και, κυρίως, σε αυτό του Στίβεν Τσούμπερ. Στο 22’ με ένα αριστερό… αεροπλανικό ο Νικολάε Μιλιντσεάνου απέτυχε να βρει στόχο, ενώ ανάλογη κατάληξη είχε και το εκτός περιοχής σουτ του Πέτρου Μάνταλου στο επόμενο λεπτό. Ο Λοντίγκιν σταμάτησε εκ νέου τον Αραούχο στο 37’, διώχνοντας με υπερένταση σε κόρνερ, ενώ εκτός εστίας πέρασε η κεφαλιά του Κάργα στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Με το χρόνο να κυλάει χωρίς κάτι αξιοσημείωτο, ο Γιαννίκης πέρασε στο ματς τον Καρίμ Ανσαριφάρντ αντί του Νταμιάν Σιμάνσκι, ανεβάζοντας ψηλά στο γήπεδο την ΑΕΚ. Ο ΠΑΣ έχασε καλή ευκαιρία στο 66’, με τον Τσίτσαν Στάνκοβιτς να μπλοκάρει το σουτ του Φαμπρίτσιο Μπρένερ από πλεονεκτική θέση. Η κεφαλιά του αφύλακτου Αντρέ Σιμόες στο 79’ δεν βρήκε στόχο, ενώ εκτός εστίας κατέληξε και το σουτ του Ανσαριφάρντ στο 83’.  Ο Ιρανός θα μπορούσε να σκοράρει αν δεν έβαζε το πόδι του ο Εραμούσπε μπροστά στον Λοντίγκιν στο επόμενο λεπτό, ενώ από το κόρνερ που ακολούθησε οι φιλοξενούμενοι απέτυχαν δις ελέω Κάργα και… Όγκνιεν Βράνιες.

Με τη συμπλήρωση 90 λεπτών ήρθε το γκολ της νίκης για την Ένωση. Ο Σάκχοφ σούταρε λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Κάργα και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-2.

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Μπρένερ (69’ Μορέιρα), Σνάιντερ (84’ Παντελάκης), Μιλιντσεάνου (46’ Λώλης), Περέα

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Στάνκοβιτς, Μισελέν (79’ Ρότα), Βράνιες, Μήτογλου, Μοχαμάντι, Σιμόες, Σιμάνσκι (60’ Ανσαριφάρντ), Μάνταλος (79’ Σάκχοφ), Αμραμπατ, Τσούμπερ (69’ Λιβάι), Αραούχο