Απόλλων Σμύρνης- Λαμία: Πολύτιμη νίκη και βαθμοί για τη Λαμία

Σημαντικό τρίποντο στη μάχη για την παραμονή με σκόρερ τον Αραμπούλι πήρε η Λαμία επί του Απόλλωνα Σμύρνης

Η Λαμία νίκησε με 0-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη, στα πλαίσια του εξ’ αναβολής αγώνα της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 1. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος του αγώνα ο Αραμπούλι

Με τους τρεις βαθμούς η ομάδα της Φθιώτιδας συνέχισε το αήττητο σερί της, καθώς έφτασε τα έξι ματς και προσπέρασε στη βαθμολογία τον Παναιτωλικό, αφήνοντας τον στην προτελευταία θέση με 14β, με την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου να έχει 15β. Από την άλλη ο Απόλλων Σμύρνης παρέμεινε στην 9η θέση με 22β.

Δύσκολος ο αγωνιστικός χώρος λόγω των καιρικών συνθηκών των προηγούμενων ημερών, παρόλα αυτά στα πρώτα λεπτά υπήρξε αρκετά σκληρό παιχνίδι μεταξύ των δυο ομάδων.

Ο Αραμπουλί βρήκε τα δίχτυα του Απόλλωνα στο 11ο λεπτό, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ.

Άλλη μια προσπάθεια του Μαρτίνεθ, ένα λεπτό αργότερα, αλλά μάζεψε χωρίς πρόβλημα ο Βέρχουλστ.

Στα πρώτα 25 λεπτά το παιχνίδι κινούνταν στην μεσαία γραμμή και υπήρχαν πολλές μάχες σώμα με σώμα, όπως και πολλά φάουλ.

Στο 30ο λεπτό ήρθε η πρώτη τελική στον αγώνα με μια κεφάλια του Ιωαννίδη που μπλόκαρε εύκολα ο Επασί.

Στο επόμενο λεπτό η Λαμία κέρδισε πέναλτι από χέρι του Φατιόν, το οποίο εκτέλεσε ο Αραμπούλι στο 32’ και έκανε το 0-1 υπέρ της Λαμίας.

Στο 38ο λεπτό ο Μπεχαράνο εκτέλεσε ένα φάουλ, αλλά ο πορτιέρο του Απόλλωνα μπλόκαρε.

Στο 40ο λεπτό ο Μπεντινέλι έκανε ένα δυνατό σουτ από μακριά που πέρασε άουτ.

Ένα καλό φάουλ κέρδισε η Λαμία στο 43ο λεπτό, το οποίο εκτέλεσε ο Ντέλετιτς, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το οριζόντιο δοκάρι του Βέρχουλστ.

Στην επανάληψη της αναμέτρησης ο Απόλλωνας μπήκε πιο δυνατά και έψαξε την ισοφάριση.  Κέρδισε ένα κόρνερ -το πρώτο του αγώνα- και δυο φάουλ σε καλά σημεία, αλλά δεν μπόρεσε να αλλάξει το σκορ.

Μια πολύ καλή στιγμή ήρθε για την ομάδα της Λαμίας στο 54ο λεπτό με τον Ντέλετιτς που σούταρε εντός της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Τρομερή ήταν η απόκρουση του Έπασί στο 56ο λεπτό στο φοβερό σουτ του Μπεντινέλι.

Στο 64ο λεπτό ο Τσιλούλης σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά το σουτ του δεν ήταν καλό. Ο Φατιόν έκανε στη συνέχεια ένα σουτ στην κίνηση, αλλά αστόχησε.

Δυο λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας κέρδισε δύο κόρνερ, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία της Λαμίας.

Στο 83ο και 84ο λεπτό ο Απόλλωνας έχασε δυο ευκαιρίες να αλλάξει το σκορ με τον Επασί να νικάει σε κάθε μονομαχία.

Ο Ρόμανιτς στο 88ο λεπτό αντίκρυσε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αποβλήθηκε και η ομάδα της Λαμίας συνέχισε με 10 παίκτες.

Παρόλο που ο Απόλλωνας ήταν πολύ ανεβασμένος στο δεύτερο ημίχρονο με μπόρεσε να κάνει κάτι για να αλλάξει το σκορ του παιχνιδιού, με το 0-1 να παραμένει μέχρι το τέλος.

Κίτρινες: Τσαμπούρης, Φατιόν, Κάλισιρ, Λισγάρας – Ρόμανιτς
Κόκκινες: 87’ Ρόμανιτς (2η κίτρινη). Στο 89’ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο Τσαμπούρης, ενώ βρισκόταν στον πάγκο

Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπρούτσιτς, Λισγάρας, Κάλισιρ (86’ Ντομίνγκες),  Τσαμπούρης (76’ Μπαξεβανίδης), Τσιλούλης, Φατιόν(76’ Μουνιέ), Σλίβκα, Τομάς, Ιωαννίδης, Ντάουντα

ΠΑΣ Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου):Επασί, Σκόνδρας, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνες, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Ντέλετιτς (89’ Μπιάρνασον), Αραμπούλι (72’ Τζέιμς), Ρόμανιτς, Καραμάνος (81’ Μπα)