Απόλλων Σμύρνης – ΟΦΗ: Νίκη με Ιωαννίδη για την Ελαφρά Ταξιαρχία

Ο Απόλλων Σμύρνης πήρε τη νίκη κόντρα στον ΟΦΗ και απομακρύνθηκε από την ζώνη του υποβιβασμού.

Στη Ριζούπολη ο Απόλλων Σμύρνης νίκησε τον ΟΦΗ με 2-1 και αποσπάστηκε πέντε πόντους από την ζώνη του υποβιβασμού.

Oι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Νταουντά στο 17ο λεπτό, για να ισοφαρίσει 10 λεπτά αργότερα οι Κρητικοί με τον Σταρτζεόν και στο 84′ ο Ιωαννίδης έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Σημαντικό τρίποντο, καθώς η ονάδα του Γιώργου Παράσχου απομακρύνθηκε και άλλο, ενώ ο ΟΦΗ για ακόμη ένα ματς δέχτηκε την ήττα. Ο Απόλλων έφτασε τους 25 βαθμούς σε 24 αγώνες, ενώ ο ΟΦΗ έμεινε στους 19

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε με την κεφαλιά του Λισγάρα που πέρασε λίγο έξω από την εστία του Σωτηρίου.

Στην επόμενη ευκαιρία του ο Απόλλων Σμύρνης άνοιξε το σκορ. Στο 18′, ο Σλίβκα, βρήκε σε θέση τετ-α-τετ, ο Σωτηρίου απέκρουσε το σουτ του Λιθουανού και ο Ντάουντα από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο ΟΦΗ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 21′ με τον Γρίβα που βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά σούταρε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 27′ ο ΟΦΗ έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Ουές έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Στάρτζεον πήρε κεφαλιά και έκανε το 1-1.

Στο 33′ ο Σόλις δεν εκμεταλεύτηκε την κακή έξοδο του Βέρχουλστ καθώς το τελείωμα του ήταν κακό.

Στο 40′ ο Βέρχουλστ νίκησε ξανά το Σολίς σε τετ α τετ.

Η αρχή του δευτέρου μέρους ήταν νωθρή και δεν είχε ευκαιρίες.

Στο 61′ ο Στάρτζεον πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του έδωσε στο Ντε Γκούζμαν έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 81′ ο Γρίβας έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ανατροπή καθώς νικήθηκε από τον εκπληκτικό και σήμερα Βέρχουλστ σε θέση τετ-α-τετ.

Ο άτυπος νόμος του ποδοσφαίρου επιβεβαιώθηκε ακόμα μια φορά και ο Απόλλων Σμύρνης πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ με τον Ιωαννίδη. Ο υψηλόσωμος επιθετικός πήρε την κεφαλιά ο Σωτηρίου έκανε ασταθή επέμβαση και ο Ιωαννίδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έδωσε την νίκη στην ομάδα του.

Σκόρερ: Ντάουντα 18′, Ιωαννίδης 84′ – Στάρτζεον 27′

Απόλλων Σμύρνης: Βέρχουλστ, Μπρούσιτς, Λισγάρα, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδη, Κολ (Λαγός 88′), Μπεντινέλι, Σλίβκα, Φερνάντεθ (Τσαμπούρης 73′), Τσιλούλη (Φατιόν 32′), Ντάουντα(Ιωαννίδης 73′)

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Ουές, Διαμαντή, Γιαννούλη, Κοροβέση. Μεγιάδο, Ντε Γκουζμάν, Στάικο, Σολίς (Σαρδινέρο 77′), Στάρτζεον, Γρίβας