“Φωτιά” στο πρωτάθλημα έβαλε η Μπαρτσελόνα

Σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή βρίσκεται πλέον η Μπαρτσελόνα που επικράτησε της Σεβίλλης.

Στο -2 από την Ατλέτικο Μαδρίτης και στο +1 από τη Ρεάλ Μαδρίτης ανέβηκε η Μπαρτσελόνα, καθώς πήρε το εκτός έδρας ματς με τη Σεβίλλη με σκόρερ τον Ντεμπελέ και με τον Λιονέλ Μέσι να έχει ασίστ στο 29′ και γκολ στο 86′ για το τελικό 0-2, για την 25η αγωνιστική της La Liga.

Χωρίς πολλές φάσεις κύλησαν τα πρώτα λεπτά στο ματς, αλλά στην πρώτη ευκαιρία της η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Ο Μέσι βρήκε με κάθετη τον Ντεμπελέ, αυτός ξέφυγε από τον Κάρλος και από τα αριστερά νίκησε τον Μπόνο για το 0-1 στο 29′.

Στο 52′ ο Άλμπα δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα μετά από γύρισμα του Ντε Γιονγκ, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Ντεστ με δυνατό σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Μπόνο.

Στο 68′ ο Λενγκλέ σκόραρε με κεφαλιά, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ στο 80′ ακυρώθηκε το γκολ του Εν Νεσιρί για χέρι.

Η Μπαρτσελόνα «κλείδωσε» τη νίκη στο 86′ με τον Μέσι μετά από διπλή προσπάθεια να διαμορφώνει το τελικό 0-2, πετυχαίνοντας έτσι το 38ο γκολ του απέναντι στη Σεβίλλη.

Σεβίλλη: Μπόνο, Ζέσους, Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος (46’ Ρεκίκ), Εδκουδέρο, Φερνάντο, Χορδάν, Μουνίρ (46’ Εν Νεσιρί), Ράκιτιτς (63’ Τόρες), Πάπου Γκόμες (46’ Σουσο), Ντε Γιονγκ (62’ Όσκαρ)

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Ντεστ, Πικέ (67’ Αραούχο, Ουμτιτί), Λενγκλέ, Μινγκέθα, Άλμπα, Μπούσκετς, Πέδρι, Ντε Γιονγκ, Ντεμπελέ (82’ Μπρέθγουεϊτ), Μέσι

Εϊμπάρ – Ουεσκα 1-1

Στο «Ιπουρούα» νωρίτερα η Εϊμπάρ φιλοξένησε την Ουέσκα με τις δυο ομάδες να μενουν ισόπαλοι με 1-1 . Με αυτό το αποτέλεσμα η Εϊμπάρ έφτασε τους 22 βαθμούς και είναι 16η, ενώ η Ουέσκα έμεινε τελευταία έχοντας 20.

Όμως το τελικό αποτέλεσμα όμως…φούντωσε το σασπένς του Ισπανικού Πρωταθλήματος αναφορικά με τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Η ομάδα του Δημήτρη Σιόβα που αγωνίστηκε σε όλο το ματς, πήγε να κάνει το… κόλπο γκρόσο καθώς προηγήθηκε στο 81’ με τον Ραμίρες.

Όμως η Εϊμπάρ αντέδρασε αμέσως και στο 83’ ισοφάρισε την αναμέτρηση σε 1-1. Σκόρερ ο Ντιόπ που γλίτωσε τους γηπεδούχους από σημαντικούς μπελάδες.