Απόλλων Σμύρνης-ΠΑΣ Γιάννινα: Ιωαννίδης και Κότσαρης έδωσαν τη νίκη στην «Ελαφρά Ταξιαρχία»

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Απόλλων Σμύρνης κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα.

Για την 7η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, ο Απόλλων Σμύρνης πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς νίκησε με 1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στη Ριζούπολη.

Το μοναδικό τέρμα του αγώνα σημείωσε ο Ιωαννίδης, ενώ και ο Κότσαρης ήταν από τους βασικούς πρωταγωνιστές του αγώνα, καθώς έπιασε πέναλτι στο 90+2′.

Έτσι με το σημερινό τρίποντο η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ξεκόλλησε από την τελευταία θέση και έχει πλέον 5β., με τους Γιαννιώτες να παραμένουν στους 8β.

Η πρώτη ευκαιρία του παιχνιδιού ήταν από πλευράς Απόλλωνα στο 8ο λεπτό, με το συρτό σουτ του Γιώργου Παμλίδη που έφυγε άουτ.

Στην συνέχεια οι δύο αντίπαλοι ήταν κάκιστοι και προσπαθούσαν με σουτ από μακριά να βρουν δίχτυα αλλά τα τελειώματα τους δεν είχαν καλή κατάληξη και δεν απείλησαν στο ελάχιστο με παραδείγματα τα σουτ των Σνάιντερ και Γκαρντάβσκι για τον φιλοξενούμενο ΠΑΣ και του Ντομίνγκες για τον Απόλλωνα.

Ο Απόλλων μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μέρος και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Ιωαννίδη. Πιο συγκεκριμένα, στο 48′ η Ελαφρά Ταξιαρχία κέρδισε κόρνερ, ο Ντομίνγκεζ έκανε την κεφαλιά ο Πίρσμαν έδιωξε πάνω στην γραμμή και ο Ιωαννίδης από κοντά έκανε το 1-0.

Μετά το γκολ ο ΠΑΣ ανέβασε την απόδοσή του αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάποια ουσιαστική φάση μέχρι το 85ο λεπτό εκεί που Περέα έβγαλε την σέντρα, ο Μίνα πήρε την κεφαλιά και ανάγκασε τον Κότσαρη σε εκπληκτική επέμβαση.

Ο “Άγιαξ” της Ηπείρου έχασε τεράστια ευκαιρία στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με το πέναλτι του Περέα. Ο Σάλιακας εκτέλεσε κόρνερ ο Μπαξεβανίδης βρήκε την μπάλα με το χέρι και ο διαιτητής υπέδειξε την βούλα του πέναλτι. Ο Περέα ανέλαβε την εκτέλεση και νικήθηκε από τον Κότσαρη που έδωσε την νίκη στην ομάδα του.

Σκόρερ: Ιωαννίδης 48′

Κίτρινες: Φατιόν 16′, Κάστρο 26′, Άλβες 39′, Λισγάρας 52′, Ντομίνγκες 86′- Γκαρντάβσκι 27′, Περέα 32′

Απόλλων Σμύρνης: Κότσαρης, Τουτουαρίμα, Ντομίνγκες, Άλβες(46′ Λισγάρας), Μπαξεβανίδης, Φαν Λα Πάρα(46′ Μαρτίνες), Άντονι, Κάστρο, Τσιλούλης(86′ Ντεντάκης), Παμλίδης(79′ Βιτλής), Ντάουντα(46′ Ιωαννίδης)

ΠΑΣ Γιάννινα: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε(80′ Παντελάκης), Πέερσμαν, Σνάιντερ(64′ Μπρένερ), Ντομίνγκες, Καραχάλιος(80′ Μίνα), Γκαρντάβσκι(46′ Μέντες), Περέα, Μιλιντσεάνου(46′ Τριάδης)