Σε συνεχή πτώση ο Ατρόμητος, μεγάλη νίκη ο Ιωνικός

Έφυγε νικηφόρα από το Περιστέρι ο Ιωνικός, με τον Ατρόμητο να συνεχίζει να απογοητεύει στο πρωτάθλημα

Ο Ατρόμητος δέχτηκε την ήττα με 0-2 από τον Ιωνικό στο Περιστέρι, για την 7η αγωνιστική της Super League.

Τουράμ και Άοσμαν οι δύο σκόρερ για την ομάδα της Νίκαιας που έφτασε τους 8β, ενώ οι Περιστεριώτες παρέμειναν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα και στην τελευταία θέση με 2β.

Ο Ιωνικός ξεκίνησε καλύτερα στον αγώνα, με τον Ατρόμητο να ισορροπεί μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία άνηκε στους Περιστεριώτες, συγκεκριμένα στο 18ο λεπτό είχε δοκάρι, με την κεφαλιά του Κουλουρή να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Ατρόμητος ενώ πίεζε, αιφνιδιάστηκε και στο 23ο λεπτό δέχτηκε το γκολ από τον Ιωνικό. Μετά από εκτέλεση πλάγιο(!), η μπάλα βρέθηκε στην περιοχή των γηπεδούχων με τον Άοσμαν να πασάρει στον Τουράμ, ο οποίος με κοντινή προβολή έκανε το 0-1.

Έχοντας την ψυχολογία με το μέρους του, ο Ιωνικός είχε και δοκάρι στο 26ο λεπτό, όταν σε διαγώνιο σουτ του Καμπράλ, βρήκε στο δεξί δοκάρι του Πίριτς.

Στη συνέχεια η ομάδα του Παράσχου προσπάθησε να συνέλθει από την “ψυχρολουσία”, πίεσε τους Νικαιώτες, αλλά δεν κατάφερε να κάνει κάτι, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν άνετα το προβάδισμά τους.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ατρόμητος μπήκε δυνατά και προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 48′ είχε καλή στιγμή με τον Παπαδόπουλο, όμως η κεφαλιά του πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι όσο περνούσε η ώρα ρίσκαραν περισσότερο, με τον Ιωνικό να χτυπάει στην κόντρα. Στο 65ο λεπτό ο Τουράμ βρήκε τον Άοσμαν, ο οποίος με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Πίριτς και έκανε το 0-2.

Στη συνέχεια ο Ατρόμητος προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, είχε ανούσια κατοχής μπάλας, με την ομάδα της Νίκαιας να κρατάει άνετα το προβάδισμα και τη νίκη μέχρι το τέλος. Το 0-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Πισάνο – Μύγας, Βαλεριάνος

Ατρόμητος (Παράσχος): Πίριτς, Παπαδόπουλος, Χατζηισαΐας, Γκαλβάο (46′ Σπιριντόνοβιτς), Βασιλαντωνόπουλος (74′ Κιβρακίδης), Ντένιτς, Σάλομον, Καστεγιάνο, Κλωναρίδης (63′ Πισάνο), Κουλούρης, Μπεντινέλι (74′ Κωτσόπουλος)

Ιωνικός (Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Βαφέας, Βαλεριάνος, Ντάλσιο, Γκοτσούλιας, Καμπράλ (89′ Λουάν), Άοσμαν (67′ Μπάσα), Ματσούκας (67′ Μαναλης), Τουράμ (83′ Κιάκος)