Αποχαιρέτησε την Ευρώπη με ψηλά το κεφάλι ο Ολυμπιακός

Πήρε άλλο ένα διπλό στο Λονδίνο ο Ολυμπιακός επί της Άρσεναλ, αλλά δεν του ήταν αρκετό…

Με το διπλό έφυγε ο Ολυμπιακός από το Λονδίνο, καθώς επικράτησε 0-1 της Άρσεναλ στο «Έμιρεϊτς» για τον επαναληπτικό αγώνα της φάσης των «16» του Γιουρόπα Λιγκ.

Μια νίκη ωστόσο που δεν ήταν αρκετή, καθώς η Άρσεναλ έχοντας το υπέρ της 1-3 του Φαλήρου, πήρε εκείνη την πρόκριση στα προημιτελικά, με τους Πειραιώτες να αποχωρούν με το κεφάλι ψηλά.

Συγκινητική προσπάθεια για τον Ολυμπιακό, ο οποίος μάλιστα φεύγει για τρίτη φορά με το διπλό από την έδρα των «κανονιέρηδων», μετά το 2015 και το 2020.

Σκόρερ των Πειραιωτών ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο 51’.

Με 10 παίκτες έμεινε ο Ολυμπιακός, λόγω αποβολής του Ουσεϊνού Μπα στο 82ο λεπτό.

Το ματς

Με 3-4-3, που γινόταν 5-4-1 στην άμυνα παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Σα ήταν στο τέρμα, , Χολέμπας, Παπασταθόπουλος, Μπα στο κέντρο της άμυνας, Ανδρούτσος, Ρέαμπτσιουκ στα δύο άκρα, Εμβιλά, Καμαρά στον άξονα, Φορτούνης, Μασούρας μεσοεπιθετικά και Ελ Αραμπί στην κορυφή.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο έπαιξε συντηρητικά, προσέχοντας αρχικά την άμυνά του, στάθηκαν ωστόσο πολύ καλά. Είχαν την μεγάλη ευκαιρία με τον Ελ Αραμπί, με την Άρσεναλ να απαντά με δύο δικές της ευκαιρίες. Οι «ερυθρόλευκοι» άγχωσαν τους γηπεδούχους που δεν είχαν εύκολο βράδυ.

Στο δεύτερο μέρος, οι Πειραιώτες το πάλεψαν, έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, έφτασαν στο γκολ και εν τέλει στη νίκη, αλλά δεν του ήταν αρκετή.

Στο 18’ η Άρσεναλ έκανε την πρώτη της ευκαιρία. Ο Πέπε βγήκε στην κόντρα, ο Σα βγήκε για να απομακρύνει, αλλά τον έχασε, ο παίκτης των γηπεδούχων τον πέρασε, πλάσαρε, ο Παπασταθόπουλος έβαλε την κόντρα και η μπάλα πέρασε κόρνερ.

Αλλά την ακόμη μεγαλύτερη ευκαιρία την έχασε ο Ολυμπιακός στο 20’. Ο Σα έκανε βολέ, ο Ελ Αραμπί βγήκε φάτσα με τον Λένο, σούταρε, όχι όμως τόσο καλά όσο θα μπορούσε, με τον τερματοφύλακα να διώχνει σε κόρνερ.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Θεμπάγιος βρήκε τον Ομπαμεγιάνγκ με κάθετη και ο Γκαμπονέζος έκανε τελείωμα με εξωτερικό φάλτσο και αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Στο 42’ ο Μπεγερίν έκανε μπαλιά για τον Πεπέ που ήταν έτοιμος να βγει φάτσα με τον Σα, αλλά ο Φορτούνη έσωσε την ομάδα του με τάκλιν.

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε με σαφή πρόθεση να ρισκάρει και να πιέσει. Στο 48. Ο Φορτούνης έκανε σουτ με τη μπάλα να περνάει λίγο δίπλα. Δευτερόλεπτα μετά ο Καμαρά έφυγε στην κόντρα, έδωσε πάσα στον  Φορτούνη που πάτησε περιοχή και έκανε γύρισμα, ενώ μπορούσε να σουτάρει η άμυνα της Άρσεναλ έδιωξε σε κόρνερ.

Στην εκτέλεση, η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία και κανείς από τους τρεις παίκτες του Ολυμπιακού δεν μπόρεσε να φτάσει στην μπάλα με τον Εμβιλά να είναι πιο κοντά.

Και στο 51’ ήρθε το πρώτο γκολ. Ο Ολυμπιακός βγήκε στην κόντρα, ο Μασούρας έδωσε στον Ελ Αραμπί, που μπήκε στην περιοχή, ελίχθηκε ωραία, σούταρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Λένο για το 0-1.

Στο 60’ η Άρσεναλ έκανε ευκαιρία, ύστερα από γύρισμα του Τίρνεϊ, σουτ του Πεπέ σχεδόν από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Έντεγκααρντ και πέρασε εκτός.

Ο Πέδρο Μαρτίνς, έδωσε επιθετική βοήθεια στον Ολυμπιακό από τον πάγκο, περνώντας τους Μπρούμα και Ραντζέλοβιτς αντί των Ανδρούτσου και Μασούρα.

Στο 76’ ο Έντεγκααρντ προσπάθησε να απειλήσει και ο Χολέμπας δεν έδιωξε καλά την μπάλα που στρώθηκε στον ίδιο παίκτη, αλλά ο Νορβηγός αστόχησε. Ενώ στο 81’, ο Ομπαμεγιάνγκ έφυγε μόνος του, αλλά έκανε άστοχο πλασέ.

Στο 82’ ο Ολυμπιακός έμεινε με 10 παίκτες. Ο Μπα αρχικά έκανε φάουλ και δέχθηκε κίτρινη κάρτα, ενώ στη συνέχεια σε μια απερίσκεπτη κίνηση έριξε μπουνιά στη μπάλα, με τον διαιτητή να τον αποβάλλει.

Στο 87’ ο Μαρτινέλι έκανε κίνηση από αριστερά, ο Ομπαμεγιάνγκ έκανε τακουνάκι που έβγαλε ο Σα και στη συνέχεια ο ίδιος έκανε άστοχο ψαλιδάκι.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Χολέμπας, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ανδρούτσος (62’ Μπρούμα), Ρέαμπτσιουκ (84’ Λαλά), Εμβιλά, Καμαρά, Φορτούνης 984’ Μπουχαλάκης), Μασούρας (62’ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί

Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα): Λένο, Μπεγερίν (82’ Τσέιμπερς), Νταβίντ Λουίς, Γκάμπριελ, Τίρνεϊ, Ελνένι (57’ Πάρτεϊ), Θεμπάγιος (57’ Έντεγκααρντ) , Τζάκα, Σμιθ Ρόου (82’ Μαρτινέλι), Ομπαμεγιάνγκ, Πεπέ