Αποχαιρετιστήρια ήττα της ΑΕΚ από τη Λέστερ

Με ήττα από τη Λέστερ αποχαιρέτησε η ΑΕΚ τη φετινή της πορεία στο Europa League

Συνέχεια στα αρνητικά σερί έδωσε η ΑΕΚ που ηττήθηκε με 2-0 από τη Λέστερ στο King Power Stadium, για την 6η και τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Europa League .

Η αδιάφορη βαθμολογικά Ένωση ήταν σχεδόν απούσα από τον παιχνίδι και με δύο δικά της λάθη στην άμυνα, δέχτηκε δύο γκολ από τους Ουντέρ και Μπαρνς.

Με αυτή τη νίκη οι “Αλεπούδες” τερμάτισαν πρώτες στον όμιλο σε ισοβαθμία με τη Μπράγκα και συνεχίζουν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, αντίθετα η ΑΕΚ τερμάτισε τελευταία με 3 βαθμούς.

Η Λέστερ είχε την κατοχή στα πρώτα λεπτά, η ΑΕΚ αμύνονταν σωστά χωρίς να έχουν απειλήσει ουσιαστικά οι γηπεδούχοι. Ωστόσο δύο λάθη στην άμυνα κόστισαν στους κιτρινόμαυρους δύο γκολ σε δύο λεπτά.

Στο 12’ οι “αλεπούδες” άνοιξαν το σκορ. Μετά την μπαλιά του Τίλεμανς προς την περιοχή, ο Σβάρνας δεν μπόρεσε να απομακρύνε κάνοντας λάθος και ο Τσενγκίζ Ουντέρ σκόραρε, αφού τού στρώθηκε η μπάλα.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μπαρνς πέρασε τον Βασιλαντωνόπουλο μέσα στην περιοχή, σούταρε, η μπάλα βρήκε στον Νεντελτσεάρου και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0.

Μετά τα γκολ η ΑΕΚ ήταν σε πολύ δύσκολη θέση με τη Λέστερ να διατηρεί την κατοχή, αλλά και το υπέρ της σκορ, με το υπόλοιπο του παιχνιδιού να μην έχει κάποια ιδιαίτερη φάση εκατέρωθεν.

Η πρώτη αξιοσημείωτη φάση μετά τα γκολ ήταν στο 45’. Ο Πράετ επιχείρησε ένα σουτ εκτός περιοχής, όμως εντυπωσιακά έδιωξε σε κόρνερ ο Τσιντώτας. Έτσι οι γηπεδούχοι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με δύο γκολ.

Η πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο ήταν για τη Λέστερ στο 70’, ο Μπαρνς μπήκε προς την περιοχή, ο Βασιλαντωνόπουλος του έδωσε χώρο, σούταρε, με τη μπάλα να περνάει δίπλα από την εστία του Τσιντώτα.

Στο 74’ οι γηπεδούχοι είχαν ακόμα μια ευκαιρία να διευρύνουν το σκορ, ο Πέρεθ προσπάθησε να νικήσει τον Τσιντώτα, ο δεύτερος όμως μπλόκαρε.

Ευκαιρία να μειώσει στο 84’ είχε η ΑΕΚ. Ο Ολιβέιρα πάτησε περιοχή, με την ΑΕΚ να συνδυάζεται ωραία, αλλά δεν μπόρεσε να βρει εστία και έστειλε την μπάλα με το δεξί άουτ.

Λέστερ: Ουάρντ, Τζάστιν, Φοφανά(82’ Μόργκαν), Έβανς, Τόμας, Πράετ, Εντιντί(63’ Μεντί), Τίλεμανς(82’ Τσάουντρι) , Ουντέρ, Μπαρνς, Ιχεανάτσο(67’ Αγιόθε Πέρεθ)

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Χνιντ, Σβάρνας(56’ Σάκχοφ), Νεντελτσεάρου, Μιτάι, Κρίστιτσιτς, Σιμόες(80’ Γαλανόπουλος), Μάνταλος(65’ Αλμπάνης), Βασιλαντωνόπουλος, Γκαρσία(55’ Μαχαίρας), Ανσαριφάρντ(65’ Ολιβέιρα)