Europa League: Στους ”32” η Μακάμπι του Δώνη, πρώτη η Τότεναμ

Νίκη και πρόκριση για την Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιώργου Δώνη. Τότεναμ και Μίλαν πρώτες σε όλες τις διοργανώσεις που συμμετέχουν φέτος.

Στον 7ο όμιλο η Μπράγκα κέρδισε την Ζόρια με σκορ 2-0. Οι Πορτογάλοι που είχαν κλειδώσει την δεύτερη θέση, κάνανε το καθήκον τους και με το γκολ του Όρτα και το αυτογκόλ του Χανά, έκλεισαν τον κύκλο τους στον όμιλο με νίκη.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η ΑΕΚ ηττήθηκε από την Λέστερ με σκορ 2-0. Περισσότερα εδώ.

Στον 8ο όμιλο η Σέλτικ επικράτησε της Λιλ με σκορ 3-2. Οι βαθμολογικά αδιάφοροι Σκωτσέζοι, έκαναν ό,τι πέρναγε από το χέρι τους για να στερήσουν από τους Γάλλους την πρώτη θέση του ομίλου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν τρείς φορές στο παιχνίδι με την Λιλ να ισοφαρίζει τις δύο από αυτές, χάνοντας την πρωτιά του ομίλου από την Μίλαν.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Μίλαν πήρε την νίκη στην Τσεχία κόντρα στην Σπάρτα Πράγας με σκορ 1-0. Το παιχνίδι ήταν αρκετά ενδιαφέρον με ένταση και φάσεις, με τον Χογκ να λυτρώνει τους πρωτοπόρους του Ιταλικού πρωταθλήματος χαρίζοντας τους την πρωτιά στον όμιλο.

Στον 9ο όμιλο η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε την νίκη με σκορ 1-0 κόντρα στην Σίβασπορ παίρνοντας μαζί και το δεύτερο εισιτήριο του ομίλου για την φάση των ”32”. Το παιχνίδι δεν είχε πολλές κλασσικές ευκαιρίες με την ομάδα του Γιώργου Δώνη να πιέζεται αρκετά στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 66′ λεπτό ο Σάμποριτ έκανε μια φοβερή ενέργεια έξω από την περιοχή των Τούρκων και εκτέλεσε υποδειγματικά τον Σαμάσα κάνοντας το τελικό 1-0.

Το άλλο παιχνίδι του ομίλου, Βιγιαρεάλ-Καραμπάγκ, αναβλήθηκε καθώς οι Αζέροι είχαν πολλά κρούσματα κορωνοϊού.

Στον 10ο όμιλο η Τότεναμ πήρε την νίκη και την πρώτη θέση του ομίλου από την Αντβέρπ με σκορ 2-0. Τα σπιρούνια που διανύουν μια εξαιρετική χρονιά όντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Πρέμιερ Λιγκ, πραγματοποίησαν μια πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στην Αντβέρπ, και με τα γκολ των Βινίσιους και Λο Σέλσο κατέκτησαν την πρώτη θέση στον όμιλο.

Στην άλλη αναμέτρηση του ομίλου η ΛΑΣΚ Λιντς νίκησε την Λουντογκόρετς με σκορ 3-1. Οι Αυστριακοί παρόλο που βρέθηκαν πίσω στο σκορ, πέτυχαν 3 γκολ σε 11 λεπτά και έκλεισαν το φετινό Ευρωπαϊκό τους ταξίδι με μόλις 10 βαθμούς.

Στον 11ο όμιλο η Ντιναμό Ζάγκρεμπ επικράτησε της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με σκορ 3-1. Αν και βαθμολογικά αδιάφοροι οι Κροάτες, είχαν σοβαρό ύφος και τέλειωσαν τις υποχρεώσεις τους στους ομίλους του με έυκολη επικράτηση.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου Βόλφσμπεργκερ κέρδισε την Φέγενορντ με σκορ 1-0. Οι Αυστριακοί έκαναν την έκπληξη τόσο στον όμιλο όσο και στην διοργάνωση και με 10 βαθμούς πήρε το εισιτήριο για τους ”32” της διοργάνωσης.

Στον 12ο όμιλο η Χόφεχναϊμ πήρε την νίκη κόντρα στην Γάνδη με σκορ 4-1. Παρόλο που και οι δύο ομάδες ήταν βαθμολογικά αδιάφορες, το παιχνίδι είχε και θέαμα αλλά και γκολ. Αξιοσημείωτο πως η Γάνδη δεν κατάφερε να μαζέψει ούτε έναν βαθμό στον όμιλο της, ένα γεγονός που σπανίζει.

Ο Ερυθρός Αστέρας με την Σλόβαν Λίμπερετς ήρθαν ισόπαλες χωρίς σκορ. Ένα εξίσου βαθμολογικά αδιάφορο ματς του ομίλου, αφού ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να κλειδώσει την πρόκριση στην επόμενη φάση από την προηγούμενη αγωνιστική. Το παιχνίδι είχε ελάχιστες ευκαιρίες με καμία ομάδα να μην βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Όλα τα παιχνίδια των 19:55 εδώ.