Απώλειες για Σοσιεδάδ και Σεβίλλη, συνεχίζει το αήττητο σερί η Βιγιαρεάλ

Νέα ήττα και… πάει η πρωτιά για τη Σοσιεδάδ, για 18ο σερί αγώνα αήττητη η Βιγιαρεάλ και εντός έδρας ισοπαλία για τη Σεβίλλη

Για την 14η αγωνιστική της La Liga, η Σεβίλλη έχασε εντός έδρας με τη Βαγιαδολίδ, ενώ η Βιγιαρεάλ έφυγε νικηφόρα από τη Παμπλόνα. Η Σοσιεδάδ έχασε από τη Λεβάντε, μαζί και την πρωτιά στην βαθμολογία.

Σεβίλλη- Βαγιαδολίδ 1-1

Η Σεβίλλη ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Βαγιαδολίδ στο Σάντσεθ Πιθχουάν.

Οι Σεβιγιάνοι ήταν ανώτεροι στο α’ μέρος, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, αλλά κατάφεραν να πετύχουν το πέναλτι του Οκάμπος (που είχε και δοκάρι και στο 31΄. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν, είχαν δοκάρι με τον Μάρκος ντε Σόουζα, και τελικά κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 87΄ με τον Καρνέρο.

Λεβάντε- Σοσιεδάδ 2-1

Δεύτερη διαδοχική ήττα, πέμπτο σερί ματς χωρίς νίκη και η Σοσιεδάδ έχασε μαζί και την πρώτη θέση, αφήνοντας μόνη πρώτη την Ατλέτικο Μαδρίτης. Οι Βάσκοι ηττήθηκαν με 2-1 εκτός έδρας από τη Λεβάντε και πλέον έμειναν τρεις βαθμούς πίσω από τους “ροχιμπλάνκος”, από την οποία έχουν και τρία ματς περισσότερα.

Οι Βάσκοι προηγήθηκαν στο 22΄ με τον Ίσακ, αλλά ο Ρότζερ απάντησε γρήγορα (28΄) για τους γηπεδούχους. Η βασκική ομάδα ήταν καλύτερη, έχασε αρκετές ευκαιρίες, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Ντε Φρούτος στο 88΄ έδωσε τη νίκη-ανάσα στη Λεβάντε.

Οσασούνα- Βιγιαρεάλ 1-3

Η Βιγιαρεάλ επικράτησε με 1-3 στην Παμπλόνα της ουραγού Οσασούνα.

Το γρήγορο γκολ του Χεράρδ Μορένο (7΄) και η αποβολή του Αριντάνε Ερνάντεθ μόλις στο 19΄ καθόρισαν ουσιαστικά την έκβαση της αναμέτρησης. Στη συνέχεια ο Νίνο στο 29′ έκανε το 0-2, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 1-2 στο 70ο λεπτό με το πέναλτι του Ρομπέρτο Τόρες.  Το “κίτρινο υποβρύχιο” σφράγισε τη νίκη στο 86′ με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Μορένο και διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Η Βιγιαρέαλ συνεχίζει το αήττητο σερί της για 17ο σερί αγώνα, σε όλες τις διοργανώσεις και πλέον βρίσκεται στην 4η θέση με 25β, ενώ η Οασούνα είναι τελευταία με 11β.