Ασταμάτητη Λυών διέλυσε τη Νις, “στραβοπάτησε” η Μαρσέιγ

Η ανεβασμένη Λυών επικράτησε εύκολα της Νις στο γήπεδό της και η Μαρσέιγ έμεινε στην ισοπαλία με αντίπαλο τη Ρεμς.

Για την 16η αγωνιστική της Ligue 1, η Λυών κέρδισε στην έδρα της Νις και παραμένει πρώτη στη βαθμολογία. Στα άλλα παιχνίδια, η Μετς νίκησε τη Λανς και η Μαρσέιγ με τη Ρεμς αναδείχτηκαν ισόπαλες.

Η πρώτη φάση έγινε στο 3′ και ήταν για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Μπρούνο έκανε ένα σουτ από καλό σημείο, αλλά ήταν πολύ άστοχος.

Στο 7′ ο Ντεπάι σούταρε εκτός περιοχής, αλλά μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

Αρκετά λεπτά μετά στο 24′, οι γηπεδούχοι έκαναν μια τελική με ένα σουτ του Κλοντ Μορίς που όμως κατέληξε απελπιστικά άουτ.

Στο 26′ ο Ντεπάι έκανε απευθείας εκτέλεση φάουλ από πολύ μακριά, χωρίς να βρει στόχο.

Η Λυών κέρδισε πέναλτι στο 32ο λεπτό, με την εκτέλεση να αναλαμβάνει εύστοχα ο Μέμφις Ντεπάι και έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 34′, ο Αουάρ, βρήκε χώρο και σούταρε αλλά ο Μπενίτεζ απέκρουσε. Στο 39′, λάθος από τον αμυντικό, έκλεψε ο Καντεγουέρε και νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 0-2 των φιλοξενούμενων.

Στο 44ο λεπτό, ο Ρόνι Λόπες έβγαλε σέντρα στη περιοχή και ο Γκουιρί με κεφαλιά σκόραρε για να μειώσει σε 1-2 για τη Νις.

Η πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου έγινε στο 52′ όταν ο Πακέτα εξαπέλυσε ένα “κεραυνό” εκτός περιοχής, αλλά η προσπάθειά του πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 64′ ο Ντεπάι έβγαλε εξαιρετική κάθετη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Καντεγουέρε μόνος απέναντι στον Μπενίτεζ, αλλά έβγαλε διπλά στον Εκαμπί που σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, για το 1-3 των φιλοξενούμενων.

Λίγα λεπτά αργότερα, η Λυών έκανε το 1-4 στο 73′, όταν σε σέντρα του Ντιμπουά, ο γκολκίπερ των γηπεδούχων έχασε τη μπάλα από τα χέρια του και ο Αουάρ από κοντά σκόραρε.

Στο 82′ ο Ντεπάι βγήκε τετ-α-τετ αλλά ο Μπενίτεζ τον σταμάτησε.

Στο 83′ σέντρα που έγινε στη περιοχή, ο Ντεμπελέ έκανε το σουτ, έπεσε και μπλόκαρε ο Αργεντινός τερματοφύλακας της Νις. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα, τελικό αποτέλεσμα 1-4.

Κίτρινες: 57′ Τουράμ, 66′ Κορνέτ

Νις (Ουρσέα): Μπενίτεζ, Νσοκί, Ρόμπσον Μπαμπού, Ντανίλιουκ, Μβουλά Λοτομπά, Μπουνταουί, Τουράμ Ουλιέν, Καμαρά (62′ Ατάλ), Κλοντ Μορίς (62′ Νντόι), Ρόνι Λόπες (74′ Τρουλιέτ), Γκουιρί.

Λυών (Γκαρσία): Λόπες, Μαρσέλο, Ντενάιερ (81′ Μπενλαμρί), Κορνέτ (79′ Ντε Σίλιο), Ντιμπουά, Πακέτα, Μπρούνο, Αουάρ (87′ Σερκί), Εκαμπί, Ντεπάι (87′ Ζεάν Λούκας), Καντεγουέρε (79′ Ντεμπελέ).

Μαρσέιγ- Ρεμς 1-1

Στο γήπεδο Σταντ Βελοντρόμ, Μαρσέιγ και Ρεμς αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το αυτογκoλ του Ναγκατόμο στο 21′, για να ισοφαρίσει ο Τοβέν στο 45ο λεπτό της αναμέτρησης. Η ομάδα του Βίλας Μπόας είναι στη 4η θέση της βαθμολογίας με 28 βαθμούς, ενώ η Ρεμς στη 16η με 14 βαθμούς.

Μετς-Λανς 2-0

Η Μετς επικράτησε 2-0 της Λανς, στο γήπεδο Σταντ Μουνισιπάλ Σεντ-Συμπχοριέν.

Το σκορ για τους γηπδούχους άνοιξε ο Νγκουέτε στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μπουλάια στο 90+3′. Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Λωρραίνης βρίσκεται στην 8η θέση με 23 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι στην 7η θέση με 24 βαθμούς.