Άρης-ΑΕΚ: “Διπλό” τίτλου με ανατροπή στο Βικελίδης

Μία ανάσα από το πρωτάθλημα είναι η ΑΕΚ με τη νίκη της κόντρα στον Άρη και την ήττα του Παναθηναϊκού στο Γ. Καραϊσκάκης.

Με σπουδαίο διπλό στο Βικελίδης, η ΑΕΚ επιβλήθηκε 1-2 του Άρη και σε συνδυασμό με την ήττα του Παναθηναϊκού από τον Ολυμπιακό και βρίσκεται στο +3 από τον δεύτερο Παναθηναϊκό και μόνο με αυτοκτονία με το Βόλο στην «Αγιά Σοφιά-OPAP Arena» θα χάσει το πρωτάθλημα.

H ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με πέναλτι του Αντρέ Γκρέι (17′), όμως η ΑΕΚ έφτασε στην ανατροπή και τη νίκη-τίτλου με τα γκολ των Τομ φαν Βέερτ 23′ και Στίβεν Τσούμπερ 43′.

Η Ένωση ήταν καλύτερη καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού πήρε την μεγάλη αυτή νίκη.

Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για την ΑΕΚ με το σουτ του Πινέδα στο 7′ που έφυγε άουτ όπως και αυτό του Τσούμπερ πέντε λεπτά αργότερα.

Ο Άρης ήταν ακίνδυνος στο πρώτο μέρος ωστόσο στην πρώτη του καλή στιγμή στο 17′ κέρδισε πέναλτι με το αντικανονικό μαρκάρισμα του Πινέδα στον Ματέο Γκαρσία και την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκρέι.

Έξι λεπτά αργότερα, η Ένωση έφερε το παιχνίδι στα ίσια, ο Τσούμπερ είδε τον Βαν Βερτ στην περιοχή αυτός άδειασε τους αμυντικούς του Άρη με εξαιρετική ντρίμπλα και έκανε το 1-1.

Μετα το γκολ, ο Τσούμπερ είχε τρία πολύ καλά σουτ. Στο 40′ και το 41′ ο Κουέστα του είπε “όχι”, στο 43′ έστειλε την μπάλα άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Ελβετός έδωσε το γκολ που της χαρίζει ουσιαστικά το πρωτάθλημα με ωραία κίνηση στην περιοχή και υπέροχο συρτό σουτ και έγραψε το 1-2.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ ροκάνισε το χρόνο και είχε το παιχνίδι στα μέτρα της, είχε δοκάρι με το πολύ ωραίο σουτ του Βαν Βερτ στο 65′ και έτσι έμεινε το 1-2.

Σκόρερς: 17′ Γκρέι, 23′ Βαν Βερτ, 44′ Τσούμπερ

Κίτρινες: Χριστοδουλόπουλος, Νταρίντα, Καμαρά – Τσούμπερ, Μάνταλος, Ρότα.

Άρης: Κουέστα, Εμπακατά, Μαζικού, Πίρσμαν, Ενκουλού, Ντουκουρέ (58′ Καμάτσο), Νταρίντα, Ρουπ, Χριστοδουλόπουλος (58′ Ιτούρμπε), Γκαρσία, Γκρέι (86′ Καμαρά)

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Πινέδα (67′ Γιόνσον), Ελίασον (59′ Άμραμπατ), Γκατσίνοβιτς (83′ Ζίνι), Τσούμπερ (67′ Μάνταλος), Φαν Βέερτ (83′ Φερνάντες)