Super League: Άνετο πέρασμα του ΠΑΟΚ από τον Βόλο

Χωρίς να αντιμετωπίσει δυσκολίες, ο ΠΑΟΚ έφυγε νικητής από την έδρα του Βόλου

O ΠΑΟΚ νίκησε με 0-2 τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό στάδιο, στο πλαίσιο της 9ης (προτελευταίας) αγωνιστικής των playoffs της Super League 1.

Πλέον ο “Δικέφαλος του βορρά” στρέφεται στο ματς της Κυριακής με τον Ολυμπιακό στην Τούμπα, όπου με νίκη του παίρνει την 3η θέση.

Τα τέρματα της ομάδας του Λουτσέσκου σημείωσαν ο Ζίβκοβιτς και ο Τόμας. Με δέκα έπαιζαν οι γηπεδούχοι από το 45+2′ χάρη στην αποβολή του Πιρές.

Απέναντι σε μια ενδεκάδα με πολλές αλλαγές, εκείνη του Βόλου, ο ΠΑΟΚ δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τον έλεγχο από την αρχή της αναμέτρησης, να πιέσει κι εν τέλει να ανοίξει το σκορ στο 28ο λεπτό, όταν ο Ντάντας βρήκε τον Ζίβκοβιτς και ο Σέρβος έγραψε το 0-1 με ωραίο διαγώνιο σουτ.

Στο 36΄ ο «Δικέφαλος» έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει, όταν ο Ζίβκοβιτς σέντραρε, ο Μπράντον Τόμας πήρε την κεφαλιά και η μπάλα χτύπησε στην εξωτερική πλευρά της δοκού.

Η κατάσταση για τους φιλοξενούμενους έγινε ακόμη πιο περίπλοκη στο 45΄, όταν ο διαιτητής Βεργέτης, με τη συνδρομή του VAR, πήρε πίσω την κίτρινη κάρτα που είχε δείξει στον Πιρές για σκληρό φάουλ στον Ζίβκοβιτς και τον απέβαλε με απευθείας κόκκινη.

Η ομάδα του Λουτσέσκου διπλασίασε στο 57ο λεπτό με τον Τόμας να βρίσκει στόχο αυτή τη φορά, πάλι με κεφαλιά, από σέντρα του Σβαμπ.

Κάπου εκεί «έσβησε» και το παιχνίδι στη θεσσαλική πρωτεύουσα, εξαιρουμένου ενός σουτ του Σοάρες στο δοκάρι στο 84΄, αφού η νίκη είχε κλειδώσει για τον ΠΑΟΚ κι εκτός αυτού έπεται ο «τελικός» της τρίτης θέσης με τον Ολυμπιακό, την Κυριακή.

Kίτρινες: Μεθκίδα

Κόκκινες: 45΄+2 Πιρές

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Αυγερινός, Τάχατος, Πίρινεν, Ασλανίδης, Σι, Μεταξάς, Κάτσε (87΄ Λούνα), Οικονομόπουλος (63΄ Τριανταφύλλου), Καρτάλης (75΄ Άλχο), Μεθκίδα (75΄ Τσοκάνης), Πιρές.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια, Λύραντζης, Νασμπεργκ, Κεντζιόρα, Ντάντας, Σβαμπ (70΄ Σοάρες), Κωνσταντέλιας, Μπίσεσβαρ (79΄ Τζίμας), Α. Ζίβκοβιτς (70΄ Ελ Καντουρί), Μπράντον Τόμας (82΄ Ρικάρντο).