Άρης-ΑΕΚ: Γκέλα για την Ένωση στο 97′

Με γκολ στις καθυστερήσεις, ο Άρης πήρε τον βαθμό από την ΑΕΚ.

Για την τελευταία αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, Άρης και ΑΕΚ έμειναν ισόπαλοι με 3-3 στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, σε ένα ματς με συγκινήσεις και ωραίο ποδόσφαιρο.

Το παιχνίδι είχε πολύ θέαμα και ανατροπές από τις δύο ομάδες με την ΑΕΚ να ανοίγει το σκορ με τον Άμραμπατ στο 15′ και τον Άρη να ισοφαρίζει στο 45′ με τον Φετφατζίδη. Οι Θεσσαλονικείς πήραν το προβάδισμα στο 50′ με τον Σαβέριο, η ΑΕΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Βίντα στο 56′ και ολοκλήρωσε την ανατροπή με τον Πόνσε στο 68′. Ο Άρης πίεσε την Ένωση και έφτασε στο γκολ της ισοφάρισης στο 97′ με τον Μορόν και έπεσε στην δεύτερη θέση με 59 βαθμούς με τον ΠΑΟΚ να είναι πρώτος με 60 ενώ ο Άρης τελείωσε το πρωτάθλημα στην πέμπτη θέση με 42.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 13′ ο Άμραμπατ κέρδισε πέναλτι από μαρκάρισμα του Μοντόγια, ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στην συνέχεια ο Άρης πήρε την μπάλα αλλά δεν μπορούσε να είναι απειλητικός. Η επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 42′ με τον Λιούμπισιτς να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση, να σουτάρει με τον Κουέστα να διώχνει σε κόρνερ.

Η αφέλεια της άμυνας της ΑΕΚ έγινε αισθητή σε δύο περιπτώσεις με τον Φετφατζίδη να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας και σκοράρει αμφότερες μέσα σε δύο λεπτά αλλά μόνο το ένα από τα δύο να μετράει. Στο 44′ ο Φετφατζίδης βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με το μυτάκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά βρισκόταν σε θέση οφσάιντ και ένα λεπτό αργότερα, ο Ανσαριφάρντ βρήκε αμαρκάριστο τον Έλληνα εξτρέμ στην περιοχή της Ένωσης αυτός πέρασε τον Στάνκοβιτς και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 50′ ο Άρης έφερε τούμπα το ματς. Ο Μορόν βρήκε τον Σαβέριο στην περιοχή, αυτός σούταρε με τον Στάνκοβιτς να του λέει όχι άλλα πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 2-1.

Η Ένωση ανέβασε στροφές στο παιχνίδι της και στο 56′ ο Βίντα από κοντά μετά από σύγχυση στην άμυνα των Θεσσαλονικέων έκανε το 2-2 και στο 68′ ο Πόνσε με κεφαλιά μετά από εξαιρετική σέντρα του Ελίασον ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Τρία λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Τσούμπερ που νικήθηκε από τον Κουέστα σε τετ α τετ και ο Μορόν την τιμώρησε στο 97′. Ο Άρης κέρδισε φάουλ, ο Γιόνσον πήρε την κεφαλιά αυτή χτύπησε στο απλωμένο χέρι του Βίντα με τον Σιδηρόπουλο να καταλογίζει πέναλτι και τον Μορόν να ευστοχεί από την άσπρη βούλα δίνοντας τον βαθμό στην ομάδα του.