Super League: Ισόπαλοι Κηφισιά και Παναιτωλικός

Μοιραστήκαν βαθμούς Παναιτωλικός και Κηφισιά.

Για την 26η αγωνιστική και τελευταία της κανονικής διάρκειας του Ελληνικού πρωταθλήματος, ο Παναιτωλικός κόλλησε στο ισόπαλο 2-2 με την Κηφισιά. Με το αποτέλεσμα αυτό, οι νεοφώτιστοι παρέμειναν στη 13η θέση της βαθμολογίας της. Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στο +1 στην 12η θέση.

Στο πρώτο μέρος ο Παναιτωλικός μπήκε αρκετά δυναμικά πιέζοντας αρκετά τον τερματοφύλακα της Κηφισιάς. Στο 2’ ο  Χουάνπι απείλησε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Όσο περνούσαν τα λεπτά τα «καναρίνια» είχαν καλή απόδοση όμως  η Κηφισιά κατάφερε εξισορρόπησε την κατάσταση. Στο 19’ ο Μενέντες απειλήσω αλλά ο Τσάβες μπλόκαρε.

Στο 20’ οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Οζέγκοβιτς , ο Σέρβος σημείωσε το ενδέκατο γκολ στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες, αλλά ο Τσάβες ήταν σε εξαιρετική κατάσταση, αποσόβησε το 2-0 και έδωσε στον Παναιτωλικό δικαίωμα να ελπίζει σε ανατροπή στο β΄ ημίχρονο.

Στην επανάληψη η ομάδα του Πετράκη μπήκε πιο δυνατά στο ματς και ισοφάρισε στο 54΄με τον Ζοάο Πέδρο ο οποίος πήρε το «ριμπάουντ»  από την απόκρουση του Αναγνωστόπουλου στο σουτ του Τορεχόν. Το σύνολο του Μπράτσου στο  56΄ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με την κεφαλιά του Οζέγκοβιτς.   Στο 77΄ μετά από σύγχυση στην περιοχή της Κηφισιάς, ο Μλάντεν με εξαιρετικό γυριστό σουτ έγραψε το 2-2.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Κηφισιά (Κ. Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς, Βαφέας, Τεϊσέιρα, Μιλίτσεβιτς, Τσανάτζια (52′ Γιόβαντσιτς), Σολόα, Κρισιούμα, Μενέντες (81′ Τετέι), Μπιφουμά (68′ Κλωναρίδης), Οζέγκοβιτς

Παναιτωλικός (Γ. Πετράκης): Τσάβες, Οικονόμου, Μλάντεν, Στάγιτς (77′ Καρέλης), Λιάβας (64′ Μαυρίας), Τορεχόν, Τσιγγάρας (72′ Πέρες), Φρ. Ντουάρτε (72′ Χατζηθεοδωρίδης), Χουάνπι, Ζοάο Πέδρο, Λομόνακο (64΄Σενγκέλια)