Άρης-ΑΕΚ: Νίκη του Άρη στη μνήμη του Άλκη

Σε έναν αγώνα που επισκιάστηκε από τη δολοφονία του Άλκιβιάδη Καμπανού, ο Άρης νίκησε την ΑΕΚ στο Βικελίδης

Για την 21η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, η ΑΕΚ βυθίστηκε ακόμα περισσότερο στην βαθμολογία, καθώς ηττήθηκε με 2-1 από τον Άρη στο Κλεάνθης Βικελίδης και απογοήτευσε σε ακόμα ένα παιχνίδι.

Σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη σε έντονα φορτισμένο συναισθηματικά κλίμα, λόγω της δολοφονίας του 19χρονου Αλκιβιάδη Καμπανού, οι Θεσσαλονικείς πήραν τη νίκη με τα τέρματα των Σάκιτς (90+5)’ και Εντιαγέ (44’), ενώ για την Ένωση είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Αραούχο (85’).

Ο Άρης μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν μπορούσε να βρεθεί σε πλεονεκτική θέση για γκολ και απειλούσε μόνο με μακρινά σουτ με πρώτο αυτό του Σάσα στο 10ο λεπτό που έδιωξε ο Τσιντώτας σε κόρνερ στην αριστερή του γωνία. Ύστερα ακολούθησε στο 19′ το τελείωμα του Εντιαγιέ που κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα της ΑΕΚ και έπειτα, στο 21ο λεπτο το σουτ του Ιτούρμπε που έφυγε άουτ.

Από το 22ο λεπτό και μετά η ΑΕΚ ισορρόπησε αλλά ούτε η Ένωση μπόρεσε να δημιουργήσει προβλήματα στο κέντρο άμυνας του Άρη. Ο Τσούμπερ ήταν ο πλέον ενεργητικός παίχτης του Δικεφάλου με τρεις τελικές μέσα σε πέντε λεπτά χωρίς να δυσκολέψει τον πορτιέρε των γηπεδούχων. Στο 22′ ο Ελβετός από τα όρια της περιοχής έστειλε την μπάλα άουτ, στο 25′ η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Σιαμπάνη και στο 27ο λεπτό που έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή αλλά το τελείωμα του δεν ήταν καλό και μάζεψε ο τερματοφύλακας του Άρη.

Ο Άρης στην συνέχεια ήταν αυτός που απείλησε την Ένωση. Στο 33ο λεπτό, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα μετά το μαρκάρισμα του Τζαβέλλα στον Μαντσίνι όμως το VAR είχε άλλη άποψη. Οι Κίτρινοι είχαν το σουτ του Ματίγια στο 43ο λεπτό που έδιωξε ο Τσιντώτας σε κόρνερ και ένα λεπτό αργότερα ο Άρης πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Εντιαγιέ.

Ο Λούμορ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Εντιαγιέ έκανε την κίνηση στο πρώτο δοκάρι και με ωραίο τακουνάκι έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας της ΑΕΚ για το 1-0.

Η Ένωση μετά το τέρμα του Άρη είχε τις δύο καλύτερες στιγμές της στην αναμέτρηση με τον συνδυασμό του Σιμάνσκι με τον Σακχοφ στην περιοχή και το σουτ του Ουκρανού που έδιωξε ο Σιαμπάνης και την κεφαλιά του Σιμόες από την μικρή περιοχή που έφυγε άουτ.

Το δεύτερο μέρος είχε εντελώς διαφορετική τροπή με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή αλλά δεν απείλησε καθόλου με το σουτ του Σιμόες που κόντραρε στην άμυνα να είναι η μόνη της προσπάθεια ενώ ο Άρης είχε δύο άστοχα σουτ από τον Ιτούρμπε στο 49′ και του Σάσα στο 73′.

Ενώ η ΑΕΚ σωστά φωνάζει για την διαιτησία με αποκορύφωμα την φάση του 59′ που ο Αραούχο ανετράπη στην περιοχή και ο Ισπανός έδωσε επιθετικό φάουλ.

Στο 85ο λεπτό Αραούχο ισοφάρισε για την ΑΕΚ. Η Ένωση κέρδισε φάουλ, η άμυνα του Άρη έδιωξε πάνω στον Λιβάϊ Γκαρσία, ο εξτρέμ τις Δικεφάλου έκανε τσαφ, η μπάλα κατέληξε στον Αραούχο που εκπληκτικό ψαλιδάκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 95′ ο Άρης πέτυχε το γκολ της νίκης, ο Λόπεθ βρήκε τον Σάκιτς που έκανε κίνηση κρυφού φορ, ο αυστριακός έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Τσιντώτα.

Σκόρερ: 44′ Εντιαγιέ, 95′ Σάκιτς – 85′ Αραούχο

Κίτρινες: 48′ Καμαρά – 65′ Τζαβέλλας, 67′ Σιμόες, 74′ Χατζισαφί, 87′ Τάνκοβιτς

Άρης (Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Λούμορ(91′ Λόπεθ), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ματίγια, Εντιαγέ(83′ Σάκιτς), Σάσα, Ιτούρμπε(62′ Ματέο Γκαρσία), Μαντσίνι(83′ Μάνος), Καμαρά

ΑΕΚ (Γιαννίκης): Τσιντώτας, Ρότα(77′ Λε Ταλέκ), Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί(77′ Ανσαριφάρντ), Σιμόες, Σιμάνσκι(85′ Τάνκοβιτς), Σάκχοφ(46′ Μάνταλος), Τσούμπερ, Λιβάϊ Γκαρσία(94′ Βράνιες), Αραούχο