Eurocup: Επιστροφή στις ευρωπαϊκές νίκες για τον Προμηθέα

Ο Προμηθέας Πάτρας επέστρεψε στις νίκες στην Ευρώπη επί της Μπουργκ Εν Μπρες

Την τρίτη του νίκη στους ομίλους του EuroCup πανηγύρισε ο Προμηθέας Πάτρας που επικράτησε με 84-77 της Μπουργκ στο «Δ. Τόφαλος» για την 11η αγωνιστική.

Η ομάδα της Πάτρας βελτίωσε το ρεκόρ της σε 3-8 και συντήρησε τις ελπίδες για πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης μειώνοντας παράλληλα τη διαφορά από τους Γάλλους που υποχώρησαν στο 4-8.

Η ελληνική ομάδα είχε επιθετική πολυφωνία με τον Ηλία Ζούρο να παίρνει σκορ σχεδόν απ’ όλους τους παίκτες που χρησιμοποίησε. Ο Ντάριο Χαντ με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Κέντρικ Ρέι με 18 πόντους και 4 ασίστ, ήταν οι πρώτοι σκόρερ, ενώ ακολούθησαν ο Δημήτρης Αγραβάνης (17π., 8 ριμπ.) και ο Τρέβις Σίμπσον (17π.). Παράλληλα ο Νίκος Γκίκας μπορεί να έμεινε άποντος (0/3 σουτ), μοίρασε όμως 10 ασίστ.

Ο Προμηθέας πήρε προβάδισμα στο σκορ από την αρχή της αναμέτρησης και στα μέσα της δεύτερης περίοδο κατάφερε να προηγηθεί με 31-24. Η διαφορά συντηρήθηκε μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους, ενώ το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 60-55. Οι Γάλλοι μείωσαν σε 71-68 στο 37′ με δύο καλάθια του Γουίλιαμς όμως ένα γρήγορο 5-0 του Προμηθέα τον έφερε στο +8 (76-68). Ένα λεπτό πριν από το φινάλε ο Ρέι με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 81-73 κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη για τους Πατρινούς που πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 84-77.

Την επόμενη Τρίτη (8/2) ο Προμηθέας ταξιδεύει στην Τουρκία για την αναμέτρηση με την Μπούρσασπορ ενώ στη συνέχεια ακολουθεί διακοπή ενός μήνα στις υποχρεώσεις του.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 39-34, 60-55, 84-77

Προμηθέας Πάτρας (Ζούρος): Ρέι 18 (3), Γκραντ 6, Γκάντι 2, Χαντ 18, Αγραβάνης 17 (2), Γκίκας (10 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 6 (2), Σίμπσον 17 (5), Άντριτς.

Μπουργκ (Λενάμ): Μπούμπα, Σουλάιμον 15, Σασάνγκ 7 (1), Μπενίτεζ 10, Κουρμπί 7 (1), Τζόουνς 5, Γουίλιαμς 25, Ρους, Ζουλιέν 8 (2).