Άρης – Αστέρας Τρίπολης: Δυσκολεύτηκαν αλλά νίκησαν οι Θεσσαλονικείς

Νίκησε τον Αστέρα Τρίπολης και παραμένει στη 2η θέση ο Άρης.

Τη νίκη με 2-0 πήρε ο Άρης επί του Αστέρα Τρίπολης, για τη 2η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ.

Παρόλο που οι Θεσσαλονικείς δεν έπιασαν μεγάλη απόδοση, βρήκαν τις λύσεις και έφτασαν στο τρίποντο που τους διατηρεί στη 2η θέση.

Ο Άρης με αυτή τη νίκη φτάνει τους 54 βαθμούς, αποκτώντας αέρα 4 βαθμών από τον τρίτο ΠΑΟΚ. Από την άλλη, ο Αστέρας Τρίπολης παραμένει στην 6η θέση με 43.

Σκόρερ των «κίτρινων», ο Σάντε Σίλβα στο 69’ και ο Δημήτρης Μάνος στο 90’+1’.

Στο 9’ ο Άρης σκόραρε, αλλά το γκολ δεν μέτρησε. Μετά την εκτέλεση κόρνερ και το μπέρδεμα στην περιοχή του Άρη, ο Βαλιέντε πήρε το «ριμπάουντ» και από κοντινή απόσταση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο, υποδείχθηκε ως εκτεθειμένος, κάτι που επιβεβαίωσε και το VAR.

Στη συνέχεια, ο Αστέρας Τρίπολης βγήκε μπροστά, βρήκε ευκαιρίες και απείλησε, ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει.

Οι Θεσσαλονικείς πέτυχαν το γκολ στο 69’, όταν ύστερα από αντεπίθεση, ο Σάσα έβγαλε υποδειγματική μπαλιά στον Σίλβα, ο οποίος πέρασε τον Παπαδόπουλο και πλάσαρε για το 1-0.

Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων καθάρισε το παιχνίδι, καθώς ο Σίλβα έπαιξε κάθετα βγάζοντας σε θέση τετ-α-τετ τον Μάνο, ο οποίος μπήκε και πλάσαρε εύστοχα για το 2-0.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Ροζ, Δεληζήση, Γκάνεα, Σάσα (90’+4’ Σάκιτς), Τζέγκο, Γκάμα (90’+4’ Μπαγκαλιάνης), Μπερτόγλιο (83’ Μπρούνο), Μαντσίνι (57’ Σίλβα), Μήτρογλου (57’ Μάνος).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Καστάνιο, Αλβάρες, Μουνάφο (73’ Ιγκλέσιας), Βαλιέντε, Τιλίκα (73’ Κρεσπί), Φερνάντεθ (59’ Αλί Μπαμπά), Σίτο (59’ Ριέρα), Μπαράλες.