Άνετη νίκη και 2η θέση ο Άρης

Χωρίς να δυσκολευτεί ο Άρης επικράτησε του Ατρομήτου και ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Ο Άρης νίκησε με 3-0 τον Ατρόμητο στο Κλεάνθης Βικελίδης, για την 24η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Τα τέρματα για την ομάδα της Θεσσαλονίκης πέτυχαν οι Γκανέα (22′), Σάσα (65′) και Σίλβα (80′). Με αυτή τη νίκη ανέβηκε στη 2η θέση με 47β, ενώ οι Περιστεριώτες παρέμειναν στην 8η θέση με 26β.

Μόλις ένας βαθμός στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια για την ομάδα του Σάββα Παντελίδη που δεν έχει δει τη χαρά της νίκης

Πιο δυνατά στο παιχνίδι μπήκε ο Άρης και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησαν την εστία του Θεοδωράκη.

Οι γηπεδούχοι τελικά άνοιξαν το σκορ στο 22′, με τον Γκανέα να δοκιμάζει το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό «Γ» του Θεοδωράκη, αφήνοντας τον “άγαλμα” (1-0).

Μετά το γκολ ο ρυθμός των «κιτρινόμαυρων» έπεσε, με τον Ατρόμητο να προσπαθήσει να πάρει μέτρα στο γήπεδο, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και έφτασε και σε δεύτερο τέρμα. Στο 65′ κλείδωσε τη νίκη με τον Γκανέα να σεντράρει και ο Σάσα με ωραία κεφαλιά ψαράκι, έκανε το 2-0.

Το… κερασάκι στην τούρτα για τους γηπεδούχους μπήκε στο 80ο λεπτό. Για το 3-0 συνεργάστηκαν δυο παίκτες που είχαν περάσει αλλαγή νωρίτερα στο ματς, με τον Δημήτρη Μάνο να ετοιμάζει στον Σίλβα και τον Πορτογάλο να πλασάρει εύστοχα τον Θεοδωράκη.

Κίτρινες: Δεληζήσης, Κάτσε- Νταβιώτης, Τομάσεβιτς

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Γκάνεα, Σούντγκρεν (79’ Σάκιτς), Δεληζήσης, Ρόουζ, Τζέγκο, Σάσα (79’ Κάτσε), Γκάμα, Μπρούνο (69’ Σίλβα), Μπερτόγλιο (64’ Μάνος), Μήτρογλου (64’ Μαντσίνι).

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Θεοδωράκης, Γούτας, Γκαλβάο, Γκάλο (77’ Ουμπίδες), Τομάσεβιτς, Νάτσος, Χαρίσης, Μουνίθ, Νταβιώτης (66’ Χριστοδουλόπουλος), Αγκάγιεφ (66’ Ραμπέγιο), Εντομβογί (46’ Κωτσόπουλος/70’ Μάτιτς)