Έσωσε τον βαθμό στο τέλος ο Άγιαξ στο ντέρμπι με την Αϊντχόφεν

Η Αϊντχόφεν ήταν πολύ κοντά να πάρει τη νίκη και να πλησιάσει στους 3 βαθμούς στην κορυφή, αλλά με πέναλτι στο τέλος ο Άγιαξ πήρε ανάσα.

Για την 24η αγωνιστική της Ερεντιβίζιε, Αϊντχόφεν και Άγιαξ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο ολλανδικό ντέρμπι κορυφής. Ο Αίαντας είναι στη 1η θέση με 57 βαθμούς, με την Αϊντχόφεν, που έμεινε εκτός ευρωπαϊκής συνέχειας από τον Ολυμπιακό, ακολουθεί 2η με 51 βαθμούς.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Ζάχαβι στο 39′ και στο 90+2′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Τάντιτς ισοφάρισε για τον Άγιαξ.

Στην έναρξη του αγώνα, μόλις στο 5ο λεπτό ο Ρενσκ τροφοδότησε τον Άλε, αλλά πριν προλάβει να εκτελέσει από πλεονεκτική θέση, τον σταμάτησε ένας αμυντικός.

Λίγο αργότερα στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ντάμφρις έκανε ωραία ατομική ενέργεια, πάτησε περιοχή και εκτέλεσε, όμως βρήκε σε ετοιμότητα τον Στεκέλενμπουργκ ο οποίος ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε εντυπωσιακά.

Η επόμενη ευκαιρία έγινε στο 39′ και κατέληξε και στα δίχτυα, με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Ζάχαβι που σκόραρε για το 1-0 της Αϊντχόφεν.

Στο δεύτερο ημίχρονο πλέον, στο 50′ ο Άλε μετά από καλή σέντρα πήρε την κεφαλιά, όμως η προσπάθειά του πέρασε ελάχιστα άουτ.

Δέκα λεπτά αργότερα στο 60′, η μπάλα στρώθηκε στον Μποσκαλί σε καλό σημείο μέσα στην μικρή περιοχή και σούταρε δυνατά, αλλά τερματοφύλακας του Άγιαξ έκανε μια εξαιρετική απόκρουση.

Στο τελευταίο μισάωρο του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι έκαναν διαχείριση προσπαθώντας να διαφυλάξουν το προβάδισμα τους και η επόμενη φάση έγινε από πλευρά τους με μια εκτέλεση φάουλ του Μαξ στο 83′, μετά από ένα μεγάλο διάστημα, που έβγαλε ο Στεκέλενμπουργκ.

Στο 90+2′ ο Ντάμφρις έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι, με τον Τάντιτς να αναλαμβάνει και να ισοφαρίζει σε 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Κίτρινες: 38′ Μαρτίνεζ, 54′ Μποσκαλί, 87′ Ζάχαβι, 89′ Μάλεν, 90+1΄Ντούμφρις, 90+4′ Τέζε

PSV Αϊντχόφεν (Σμιντ): Εμβογκό, Μαξ, Βιέργκεβερ, Τέζε, Ντάμφρις, Τόμας (75′ Βερτέσεν), Μποσκαλί, Ροζάριο (72′ Γκουτιέρεζ), Γκέτζε, Ζάχαβι, Μάλεν.

Άγιαξ (Τεν Χαγκ): Στεκέλνμπουργκ, Μπλιντ, Μαρτίνεζ, Τίμπερ, Ρενσκ (46′ Σουρς), Άλβαρεζ (57′ Κουντούς), Γκράβενμπερχ (80′ Μπρόμπεϊ), Κλάασεν, Άντονι (57′ Νέρες), Τάντιτς, Αλέ.