Τα ήθελε ο… Kolos του!

Η Κόλος Κοβαλίβκα απέκλεισε τον Άρη και έφυγε από τη Θεσσαλονίκη με τη νίκη και με την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο Άρης γνώρισε την ήττα με 1-2 από την Κόλος Κοβαλίβκα στο Κλ. Βικελίδης και αποκλείστηκε από τον 2ο προκριματικό γύρο του Europa League.

Μάλιστα η πρωτάρα της διοργάνωσης υποχρέωσε την ομάδα του Ένινγκ στην πρώτη τους ήττα σε ευρωπαϊκή διοργάνωση στο γήπεδό τους! Η ουκρανική ομάδα θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο την κροατική Ριέκα.

Η Κόλος προηγήθηκε με τον Νόβακ, για να ισοφαρίσουν προσωρινά οι “κιτρινόμαυροι” με τον Μπρούνο Γκάμα, αλλά οι Ουκρανοί διαμόρφωσαν το τελικό σκορ με τον Αντιούκ. Δοκάρι είχε στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης με τον Ματίγια.

Μετά τον ΟΦΗ που αποκλείστηκε από τον Απόλλωνα Λεμεσού, μία ακόμη ελληνική ομάδα έμεινε εκτός από το Europa League.

O Άρης είχε την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες στην εστία της Κόλος.

Η πρώτη καλή ευκαιρία άνηκε στους Θεσσαλονικείς στο 21ο λεπτό, μετά από συνεργασία των Μπερτόγλιο και Σάσα, ο τελευταίος γύρισε στον Λόπεθ, όμως το σουτ του, το μπλόκαρε ο Βόλινετς.

Η απάντηση της ουκρανικής ομάδας ήρθε στο 33′, μετά το σουτ του Αντιουκ, η μπάλα κόντραρε και έβγαλε μπροστά τον Κουέστα τον Σμίρνι, ο οποίος αμαρκάριστος σούταρε, αλλά ο Κουέστα απέκρουσε με το πόδι.

Στο 36′ ο Άρης έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς. Ο Ματίγια εκτέλεσε το φάουλ, όμως η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Το πρώτο μέρος βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 47′ η ουκρανική ομάδα αιφνιδίασε τον Άρη, μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Νόβακ κατάφερε με κεφαλιά να νικήσει τον Κουέστα και να κάνει το 0-1.

Η απάντηση του Άρη ήταν άμεση και στο 55′ ισοφάρισε σε 1-1. Μετά από κόντρες η μπάλα έφτασε στα πόδια του Μπρούνο Γκάμα, ο οποίος με ωραίο σουτ, έκανε το 1-1.

Η Κόλος πήρε πάλι το προβάδισμα στο 62ο λεπτό. Μετά από αντεπίθεση, η μπάλα μετά από σέντρα από δεξιά, έφτασε στον αμαρκάριστο Μπογκντάνοφ, ο οποίος έκανε το διαγώνιο σουτ, ο Κουέστα δεν απέκρουσε καλά και πήρε το ριμπάουντ ο Αντιουκ και σε κενό τέρμα, σημείωσε το 1-2.

Στο 75′ είχαν νέα ευκαιρία οι φιλοξενούμενοι, ο Σελέσνιοφ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Κουέστα απέκρουσε εκ νέου.

Αν και ο Άρης είχε ανούσια κατοχή, προσπαθούσε για την ισοφάριση, η Κόλος “χτύπουσε” με αντεπιθέσεις. Σε μία ακόμη (αντεπίθεση) στο 83′, ο Αντιούκ  βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα του Άρη, όμως ο Κουέστα έδιωξε με το πόδι το σουτ του Αντιούκ.

Λίγα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, όμως το σουτ του Μαντσίνι στην κίνηση, πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βόλινετς.

Το σκορ δεν άλλαξε, με το 1-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα και με την Κόλος να παίρνει την πρόκριση.

Κίτρινες: Μπρούνο Γκάμα, Ροζ – Μπογκντάνοφ, Ζαντόια, Μορόζκο

Άρης (Ένινγκ): Κουέστα, Σάσα (78′ Μαντσίνι), Ροζ, Ντάτκοβιτς, Γκάνεα (70′ Μάνος), Ματίγια, Τζέγκο, Φετφατζίδης, Μπερτόγλιο, Μπρούνο Γκάμα, Λόπεθ

Κόλος Κοβαλίβκα (Ρουσλάν Κοστιούσιν): Βόλινετς, Ζοζούλια (50′ Μορόζκο), Χαβρίς, Πετρόβ, Νόβακ, Γέμετς, Σμίρνι (88′ Κοστίσιν), Μπογκντάνοβ, Ζαντόια, Άντιουκ, Λισένκο (64′ Σελέσνιοφ)