Καλά… Αρη-στούγεννα!

Ο Άρης αποχαιρέτησε το 2020, πανηγυρίζοντας μια άνετη αλλά και σημαντική νίκη επί του ΟΦΗ στην Κρήτη.

Ο Άρης επικράτησε του ΟΦΗ με 0-3 στο Γεντί Κουλέ, για την 13η αγωνιστική της Super League.

Η… ασταμάτητη ομάδα του Άκη Μάντζιου έκλεισε την χρονιά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, σε αντίθεση με τους Κρητικούς, οι οποίοι εμφανίστηκαν κατώτεροι των προσδοκιών και γνώρισαν την ήττα.

Οι “κιτρινόμαυροι” είχαν βάλει γερά θεμέλια για τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο χάρις τα δύο γκολ του Μπερτόγλιο (29′, 42′) και στο δεύτερο μέρος το τρίποντο “κλείδωσε” με το τέρμα του Ματίγια από την άσπρη βούλα (76′).

Αξίζει να σημειωθεί πως για τους Θεσσαλονικείς ήταν η πρώτη φορά μετά από 20 χρόνια, που πέτυχαν τρία γκολ στο Ηράκλειο.

Με αυτή τη νίκη ο Άρης βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας με 29 βαθμούς, ενώ ο ΟΦΗ είναι στην 7η θέση με 15 βαθμούς.

Μόλις στα πρώτα 50 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι είχαν απειλήσει ήδη δύο φορές με τον Σίλβα. Ο Πορτογάλος στην αρχή εξαπέλυσε ένα σουτ από διαγώνια θέση και η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στη συνέχεια δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα με μια προβολή στην μικρή περιοχή.

Αυτό ήταν και ένα σημάδι για τον ρυθμό που θα ακολουθούσαν οι “κιτρινόμαυροι”, οι οποίοι πίεζαν ασφυκτικά, έχοντας κλείσει για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα την ομάδα του Γιώργου Σίμου στα καρέ της.

Οι Κρητικοί προσπαθούσαν να βγάλουν αντίδραση και να κυκλοφορήσουν την μπάλα. Στο 12′ ήρθε η πρώτη τους καλή στιγμή, όταν ο Νέιρα έπιασε ένα εναέριο σουτ από το ύψος της άσπρης βούλας, αλλά ο Μπουσέ μπλόκαρε, ενώ 2 λεπτά μετά ο Αργεντινός έπιασε και μια κεφαλιά, που πέρασε άουτ.

Παρόλο που οι γηπεδούχοι είχαν καταφέρει να κερδίσουν κάποια μέτρα μες στο γήπεδο και την κατοχή, στο 29′ οι Θεσσαλονικείς έκαναν το 0-1. Ο Γκάμα πάσαρε στον Μάνο, εκείνος σούταρε και ο Σωτηρίου του είπε όχι, όμως ο Μπερτόγλιο πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκιρμένα στο 42′, ο Άρης έκανε το 0-2. Ο Ματίγια με μια εκτέλεση κόρνερ βρήκε τον Μπεναλουάν, εκείνος έπιασε την κεφαλιά και λίγο πριν περάσει την γραμμή ο Μπερτόγλιο με μια προβολή βρήκε ελάχιστα την μπάλα, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του, αλλά και τα δικά του.

Οι “ασπρόμαυροι” μπήκαν αρκετά επιθετικά στην επανάληψη, ψάχνοντας να βρουν το τέρμα, το οποίο θα τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι, όμως παρά την πίεση που ασκούσαν δυσκολευόντουσαν πολύ να γίνουν απειλητικοί. Η πρώτη τους ευκαιρία ήρθε στο 61′ με ένα σουτ του Σαρδινέρο.

Έπειτα από 5 λεπτά ο ΟΦΗ έχασε τεράστια ευκαιρία για να μειώσει. Ο Μπεναλουάν έβαλε στοπ σε ένα σουτ του Στάρτζεον, η μπάλα κατέληξε στον Σαρδινέρο και εκείνος από κοντινή απόσταση αστόχησε.

Παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο ήμιχρονο δεν είχαν απειλήσει καθόλου την αντίπαλη εστία, μια φάση χρειάστηκε για να γίνει το 0-3. Στο 76′ ο Βαφέας έκανε πέναλτι, μαρκάροντας αντικανονικά τον Μάνο, ο Ματίγια ανέλαβε την εκτέλεση του και ευστόχησε.

Στην συνέχεια η ομάδα του Άκη Μάντζιου έκανε διαχείριση, την ώρα ποι οι γηπεδούχοι είχαν συμβιβαστεί με την ήττα, με αποτέλεσμα να μην αλλάξει κάτι μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης, Παντελή Διαμαντόπουλου.

Κίτρινες: Νέιρα, Μεγιάδο – Σίλβα, Μπουσέ, Σάκιτς

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Βούρος, Λυμπεράκης (78′ Κοροβέσης), Διαμαντής, Βαφέας, Στάικος (57′ Γρίβας), Μεγιάδο, Νέιρα (78′ Γιάννου), Στάρτζεον, Μπαλογιάννης, Σαρδινέρο

Άρης: Μπουσέ, Σούντγκρεν, Σάκιτς, Ρόουζ, Μπεναλουάν, Σάσα (90′ Μπακουτσής), Ματίγια, Γκάμα (71′ Τζέγκο), Σίλβα (71′ Μαντσίνι), Μπερτόγλιο (71′ Γκαρσία), Μάνος (79′ Λόπεθ)