Πέρασε αλώβητη από το Καμπ Νου η Βαλένθια

Στάθηκε όρθια κόντρα στη Μπαρτσελόνα η Βαλένθια, ισοφάρισε το ρεκόρ του Πελέ ο Λιονέλ Μέσι

Η Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε να διατηρήσει το σερί της μετά τις 2 νίκες και ήρθε νέο στραβοπάτημα, με τους «μπλαουγκράνα» να μένουν στο 2-2 εντός έδρας με τη Βαλένθια και υποχώρησε στο -8 από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μαδρίτης, έχοντας και ένα παιχνίδι περισσότερο. Από την άλλη, οι «νυχτερίδες» παρέμειναν δίχως νίκη για 5η σερί αγωνιστική.

Χάρη στο γκολ που σημείωσε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου του αγώνα με τη Βαλένθια, ο Λιονέλ Μέσι έφτασε τα 643 με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα σε επίσημα ματς, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του Πελέ για τα περισσότερα τέρματα με έναν και μόνο σύλλογο

Οι νυχτερίδες ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, έχοντας την πρώτη πολύ καλή στιγμή στο 29’ με σουτ του Σολέρ έξω από την περιοχή, αλλά ο Τερ Στέγκεν έδιωξε σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση, ο Ντιακαμπί έπιασε στον ύπνο την αντίπαλη άμυνα και άνοιξε το σκορ με κεφαλιά (0-1).

Στη συνέχεια στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Γκριεζμάν κέρδισε πέναλτι από τον Γκαγιά, με τον διαιτητή να δείχνει αρχικά κόκκινη κάρτα, ωστόσο πήρε πίσω την απόφασή του, μετά από συνεννόηση με το VAR.

Ο Μέσι ανέλαβε την εκτέλεση, όμως νικήθηκε από τον Ντομενέκ, ενώ στη συνέχεια της φάσης, ο Αργεντινός πήρε τη… ρεβάνς και με κεφαλιά από κοντά ισοφάρισε (1-1).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο 52’  οι Καταλανοί πήραν το προβάδισμα με καταπληκτικό γυριστό σουτ του στόπερ Αραούχο.

Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και επανήλθαν με γκολ του Μάξι Γκόμες στο 69’, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Ντεστ, Μινγκέθα, Αραούχο, Άλμπα, Μπουσκέτς (46′ Ντε Γιονγκ), Γκριεζμάν (73′ Τρινκάο), Πέδρι (86′ Πιάνιτς), Κουτίνιο (79′ Λανγκλέ), Μπρέθγουεϊτ, Μέσι

Βαλένθια: Ντομενέκ, Βας, Παουλίστα, Ντιακαμπί, Γκαγιά, Γιουνούς (43′ Μπλάνκο), Σολέρ, Ράσιτς, Τσερίσεβ (90′ Λι), Γκέδες (87′ Βαγέχο), Γκόμες