Άρης – ΟΦΗ: Νίκη δεύτερης θέσης

Τη νίκη επί του ΟΦΗ πήρε ο Άρης στην ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας της Σούπερ Λιγκ.

Νίκησε με 1-0 ο Άρης τον ΟΦΗ στο “Κλεάνθης Βικελίδης” για την 26η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ολοκληρώνει την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος τη 2η θέση με 51 βαθμούς, ενώ ο ΟΦΗ είναι 13ος με 19.

Σκόρερ του Άρη, ο Κώστας Μήτρογλου στο 6’.

Το παιχνίδι

Ένα ματς στο οποίο ο Άρης είχε την πρωτοβουλία, κάνοντας ευκαιρίες, βρίσκοντας το γκολ και φτάνοντας στη νίκη.

Μόλις στο 6’ ο Άρης προηγήθηκε. Ο Μπερτόλιο έκλεψε τη μπάλα στο κέντρο, μπήκε στην περιοχή, στρώνοντας στον Μήτρογλου που έκανε το 1-0.

Ενώ δύο λεπτά μετά, ο Σϊλβα έκανε ωραία ενέργεια, με το σουτ του όμως να σταματά στο δεξί δοκάρι του Βάτερμαν.

Στο 33’ μετά από ωραία ανάπτυξη από τα αριστερά, η μπάλα έμεινε “ζωντανή” μέσα στην περιοχή, με τον Σάσα να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, στο 46’, ο Ροζ έχασε τεράστια ευκαιρία από τη μικρή περιοχή. Ενώ στο 48’ ο Γκάνεα έκανε γύρισμα ο Σάσα όμως δεν μπόρεσε να πιάσει καλά το σουτ.

Στο 82’ οι Κρητικοί κυκλοφόρησαν ωραία τη μπάλα, ο Μαρινάκης έκανε σέντρα σουτ που πέρασε άουτ.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Γκάνεα, Δεληζήσης, Ροζ, Σούντγκρεν, Τζέγκο, Σάσα, Γκάμα, Μπερτόλιο (90’+1’ Σάκιτς), Σίλβα (84’ Μπρούνο), Μήτρογλου (22’ λ.τρ. Μάνος)

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Κοροβέσης (79’ Ουές), Γιαννούλης, Διαμαντής, Μαρινάκης, Μεγιάδιο, Στάικος (57’ Νέιρα), Ντε Γκούζμαν (61’ Σακόρ), Στάρτζεον, Σαρδινέρο, Καστάνιος