Παναθηναϊκός- ΠΑΟΚ: Σημαντική νίκη ενόψει των πλέι οφ

Σημαντικό τρίποντο του Παναθηναϊκού με φόντο τα πλέι οφ που πήρε το ντέρμπι κόντρα στον ΠΑΟΚ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-1 του ΠΑΟΚ στη Λεωφόρο, για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Σούπερ λιγκ 1.

Οι «Πράσινοι» προηγήθηκαν με τον Μακέντα στο 39’ και στο δεύτερο μέρος με τον Ιωαννίδη έκαναν το 2-0 (82′). Για τον ΠΑΟΚ μείωσε με τον Κρμέντσικ στο 84′

Πλέον το τριφύλλι βρίσκεται στην 5η θέση με 45β, ενώ ο ΠΑΟΚ με 47β στην 4η θέση.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με τον Παναθηναϊκό να ψάχνει να βρει τα πατήματά του.

Στο 17ο λεπτό είχε καλή ευκαιρία ο ΠΑΟΚ να ανοίξει το σκορ, όμως μετά από προσπάθεια και σέντρα από τα αριστερά του Σβαμπ, ο Ζίβκοβιτς στο δεύτερο δοκάρι δεν κατάφερε να τελειώσει σωστά τη φάση και έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Διούδη.

Συνέχισε ο «Δικέφαλος του βορρά» να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να δημιουργήσουν επιθετικά κάτι και να είναι σε ανασταλτικό ρόλο.

Στο 30ο λεπτό ο ΠΑΟΚ είχε καλή στιγμή με το σουτ του Κρέσπο να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Διούδη.

Ο Παναθηναϊκός κόντρα στη ροή του παιχνιδιού και στο 39ο λεπτό στην πρώτη τελική προσπάθεια κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Χατζηγιοβάνης έκανε ωραία σέντρα από τα δεξιά, ο Μακέντα νίκησε τον Ίνγκασον στον αέρα και με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Το ημίχρονο βρήκε τους «πράσινους» να προηγούνται με 1-0, με τον ΠΑΟΚ να αδικείται από το αποτέλεσμα, καθώς ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Μπόλονι μπήκε καλύτερα και κράτησε τη μπάλα, με τους φιλοξενούμενους να μην είναι το ίδιο απειλητικός.

Ο Παναθηναϊκός έχοντας το υπέρ του προβάδισμα είχε τη μπάλα και “έπαιζε” με τον χρόνο, με τον ΠΑΟΚ να έχει εκνευριστεί και να μην μπορεί να φτάσει στο γκολ.

Στο 82′ οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 2-0 με τον Ιωαννίδη να παίρνει το ριμπάουντ και να σκοράρει, μετά την εντυπωσιακή απόκρουση του Ζ ίβκοβιτς σε σουτ του Ενγκαμποτό.

Δύο λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με την προβολή του Κρμέντσικ. Στη συνέχεια πίεσε για την ισοφάριση, αλλά το 2-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Μαουρίσιο, Μολό, Καρλίτος – Σφιντέρσκι, Κρέσπο, Μπαμπά, Κρμέντσικ, Ελ Καντουρί

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Νιάς, Αγιούμπ (74′ Ενγκαμποτό), Μαουρίσιο, Βιγιαφάνιες, Χατζηγιοβάνης (81′ Καρλίτος), Μακέντα (53′ Ιωαννίδης)

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζ. Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Κρέσπο, Μπαμπά, Βιεϊρίνια (75′ Σοάρες), Καντουρί, Σβαμπ, Ουάρντα (67′ Κρμέντσικ), Τζόλης (85′ Μουργκ), Σβιντέρσκι, Α. Ζίβκοβιτς.