Άρης-Παναθηναϊκός: Δύσκολη νίκη των “Πρασίνων” στο Βικελίδης

Νικητής έφυγε ο Παναθηναϊκός από το “Βικελίδης”, επικρατώντας δύσκολα του Άρη

O Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 0-2 επί του Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης», για την 4η αγωνιστική των Playoffs της Super League.

Τα τέρματα των “Πρασίνων” πέτυχαν ο Σπόραρ (62′) και στο τέλος με αυτογκόλ ο Μπράμπετς. Οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές χαμένες ευκαιρίες στον αγώνα, όμως γνώρισαν τη δεύτερη σερί ήττα τους.

Στο 12’ ο Μάνου Γκαρθία τροφοδότησε τον Λορέν Μορόν, όμως το μακρινό σουτ του Ισπανού φορ δε βρήκε στόχο. Στην απέναντι εστία, στο αμέσως επόμενο λεπτό, ίδια τύχη είχε και η προσπάθεια του Φώτη Ιωαννίδη.

Το φάουλ του Τάσου Μπακασέτα ήταν, επίσης, άστοχο στο 15’, για να ακολουθήσουν δύο επεμβάσεις του Ντραγκόφσκι σε σουτ των Μορόν (16’) και Μάνου (17’).

Ως το τέλος του πρώτου μέρους, οι Θεσσαλονικείς ήταν αυτοί που απείλησαν περισσότερο. Μάλιστα, τρεις προσπάθειες ήταν εντός στόχου, με το φάουλ του Φαμπιάνο Λέισμαν (33’), την υπέροχη ατομική ενέργεια του Μορόν (35’) και το πλασέ του Φράνκο Φεράρι (40’) να δοκιμάζουν τα αντανακλαστικά του Ντραγκόφσκι.

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου κύλησαν πιο ήρεμα. Ο Άρης είχε μεν προϋποθέσεις για αντεπίθεση, αλλά τα χαλούσε στην τελική πάσα ενώ ο Τερίμ έκανε πιο επιθετικό το σχήμα του περνώντας στο ματς τον Σπόραρ. Ο Σλοβένος δεν μπόρεσε να βάλει την προβολή στη σέντρα-σουτ του Γιώργου Βαγιαννίδη στο 61’, αλλά δευτερόλεπτα αργότερα ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ. Λάθος του Μπράμπετς, πάσα του Μπερνάρ στον Σπόραρ που με υπέροχο πλασέ έκανε το 0-1.

Στα τελευταία 20 λεπτά οι γηπεδούχοι πίεσαν για το γκολ της ισοφάρισης. Η κυριότερη φάση ήταν στο τέλος, με τον Γεντβάι να σώζει πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Ανσαριφάρντ.

Σε αντεπίθεση κι έπειτα από σέντρα του Μλαντένοβιτς, ο Τζούρισιτς σούταρε, ο Κουέστα απέκρουσε, αλλά ο Μπράμπετς, με τη φόρα που ερχόταν, έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Μορόν, Οντουμπάτζο – Βαγιαννίδης, Γέντβαϊ, Τσέριν.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φεράρι, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Εμβοντό (59’ Βερστράτε), Νταρίντα (73’ Τζούρασεκ), Μάνου Γκαρθία (73’ Φετφατζίδης), Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο (73’ Ανσαριφάρντ), Μορόν.

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης, Χουάνκαρ (77’ Μλαντένοβιτς), Ιωαννίδης (90’+1’ Βέρμπιτς), Μπακασέτας (88’ Μαντσίνι), Μπερνάρ (77’ Τζούρισιτς), Τσέριν, Γέντβαϊ, Παλάσιος (46’ Σπόραρ), Αράο, Ακαϊντίν.