Super League: Η ΑΕΚ “Χ”άρισε τον βαθμό στον ΠΑΟΚ

Η ΑΕΚ κατάφερε να χάσει τη νίκη από τον ΠΑΟΚ και έμεινε στο 2-2 με τους Θεσσαλονικείς.

Για την 4η αγωνιστική της Super League, η ΑΕΚ φιλοξένησε τον ΠΑΟΚ στην «Αγιά Σοφιά», έχασε προβάδισμα δύο τερμάτων και έμεινε στο 2-2 με τους Θεσσαλονικείς.

Οι Γκατσίνοβις (30΄), Άμραμπατ (49΄) έδωσαν το προβάδισμα στους γηπεδούχους, ενώ “απάντησαν” για τον “Δικέφαλο του Βορρά” οι Μπάμπα Ραχμάν (62΄) και Οζντόεφ (89΄).

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και είχε την πρώτη καλή στιγμή με την κεφαλιά του Ελίασον στο 11ο λεπτό που έφυγε άουτ.

Στο 30ο λεπτό, η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ πίεσε ψηλά την ΑΕΚ με την Ένωση να σπάσει το πρέσινγκ, ο Λιβάι Γκαρσία να βρίσκει τον Πινέδα στον χώρο του κέντρου, ο Μεξικανός να βλέπει την κίνηση του Γκατσίνοβιτς στην πλάτη της άμυνας και ο Σέρβος να πλασάρει ιδανικά τον Κοτάρσκι για το 1-0.

Στο 35′ ο ΠΑΟΚ κέρδισε κόρνερ, ο Κεντζιόρα πήρε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε εστία.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η ΑΕΚ έκανε δύο τα τέρματα της. Στο 49′ οι κιτρινόμαυροι κέρδισαν φάουλ και ο Άμραμπατ με συρτό έξυπνο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στην συνέχεια, η ΑΕΚ οπισθοχώρησε και έδωσε στον ΠΑΟΚ την μπάλα κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Θεσσαλονικείς και στο 61′ ο Μπάμπα σε φάση διαρκείας γύρω από τα καρέ της ΑΕΚ έκανε δυνατό συρτό σουτ και μείωσε για τον Δικέφαλο του Βορρά.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει χωρίς να μπορεί να βρει καθαρές φάσεις και απειλούσε με στημένες φάσεις. Σε μια από αυτές στο 89ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ κέρδισε φάουλ, ο Κουλιεράκης πήρε την κεφαλιά, ο Οζντόεφ έκανε την προβολή και έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Στο 98′ το δυνατό σουτ του Γιόνσον έφυγε αουτ έτσι έμεινε το τελικό σκορ.

Κίτρινες: Γκατσίνοβιτς, Σιμάνσκι, Βίντα, Άμραμπατ, Πόνσε, Αθανασιάδης – Μεϊτέ, Ότο, Ραχμάν, Σάστρε

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα (79΄ Σιντιμπέ), Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Άμραμπατ (73΄ Γιόνσον), Γκατσίνοβιτς (87΄ Φερνάντες), Ελίασον, Πινέδα (87΄ Μάνταλος), Γκαρσία (46΄ Πόνσε)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κετζιόρα, Κουλιεράκης, Ότο (59΄ Σάστρε), Μπάμπα, Μειτέ, Σβαμπ (66΄ Οζντόεφ), Μουργκ (59΄ Ντεσπόντοφ), Κωνσταντέλιας, Ζίβκοβιτς, Μπράντον (59΄ Σαμάτα)