Έφυγε με το διπλό από τον Άρη ο Παναθηναϊκός

Νικητής έφυγε από την έδρα του Άρη ο Παναθηναϊκός, χάρις το γκολ του Κολοβού.

Ο Παναθηναϊκός έφυγε με τους τρεις βαθμούς από το Κλεάνθης Βικελίδης, νικώντας με 0-1 τον Άρη, στην 9η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ λιγκ 1.

Το νικητήριο τέρμα σημείωσε ο Κολοβός με κεφαλιά στο 75′ λεπτό. Δοκάρι είχε ο ίδιος παίκτης στο 62′, σε σουτ του από το ύψος της μικρής περιοχής.

Στο 12′ ο Γιώργος Δεληζήσης έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, από προσπάθεια του Ντανιέλ Μαντσίνι, ωστόσο με τη χρήση του VAR το γκολ ακυρώθηκε. Χαμένο πέναλτι είχε ο Φετφατζίδης στο πρώτο μέρος και στο 42′ με τον Ξενόπουλο να αποκρούει.

Την επόμενη και τελευταία αγωνιστική ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον ΟΦΗ, ενώ ο Άρης φιλοξενείται από τον ΠΑΟΚ.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο πρωταγωνιστής ήταν ο διαιτητής Βρέσκας, δίνοντας δύο πέναλτι στους γηπεδούχους.

Στο 12′ ο Δεληζήσης έσπρωξε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα, μετά από προσπάθεια του Μαντσίνι, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε, με τη χρήση του VAR

Ο ρυθμός ήταν γρήγορος με τις δύο ομάδες να δημιουργούν φάσεις και ευκαιρίες στις δύο εστίες, χωρίς αποτέλεσμα όμως.

Στο 42′ ο Μπρούνο Γκάμα κέρδισε πέναλτι από τον Αλεξανδρόπουλο. Ο Ξενόπουλος κράτησε το μηδέν για την εστία του και στις δύο προσπάθειες του Φετφατζίδη! Παρόλο που είδε το VAR ο διαιτητής, δεν άλλαξε απόφαση και έδειξε την άσπρη βούλα.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βρέσκας υπέδειξε και άλλο πέναλτι, το οποίο με τη χρήση του VAR πήρε πίσω αυτή τη φορά.

Στο δεύτερο μέρος οι “πράσινοι” παρουσιάστηκαν καλύτεροι από τον Άρη.  Στην αρχή του ημιχρόνου, απείλησαν με τους Καμπετσή και στη συνέχεια με τον Χατζηγιοβάνη, όμως ο Κουέστα δήλωσε παρών.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία χάθηκε στο 62′ με το σουτ του Κολοβού, να βρίσκει το δοκάρι της εστίας του Κουέστα.

Τρία λεπτά αργότερα ένα βολέ του Μαρτίνες σταμάτησε ενστικτωδώς ο Ξενόπουλος.

Οι “πράσινοι” συνέχισαν να σπαταλούν ευκαιρίες και τελικά κατάφεραν να σκοράρουν με τον Κολοβό στο 75′ με κεφαλιά “ψαράκι” (0-1).

Στη συνέχεια οι παίκτες του Ένινγκ ξέμειναν από δυνάμεις, ενώ η αποβολή του Ρόουζ στο 86ο λεπτό “τερμάτισαν” τις προσπάθειες του Άρη και το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος.

Κίτρινες: Ρόουζ, Σόσα, Δεληζήσης, Μπαγκαλιάνης -Χατζηγιοβάνης, Ανουάρ

Κόκκινες: Ρόουζ

ΆΡΗΣ (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Μπακούτσης (78′ Διαμαντόπουλος), Δεληζήσης, Μπαγκαλιάνης, Ρόουζ, Σάσα, Ματίγια, Γκάμα, Φετφατζίδης, Μαρτίνες (71′ Σόουζα), Μαντσίνι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ (Γιώργος Δώνης): Ξενόπουλος, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Κουρμπέλης, Ζαγαρίτης, Αθανασακόπουλος (56′ Σερπέζης), Ανουάρ, Μπουζούκης
(83′ Μπεκ), Χατζηγιοβάνης (83′ Θεοχάρης), Αλεξανδρόπουλος (59′ Κολοβός), Καμπετσής (59′ Μακέντα).