Άνετο πέρασμα του Ολυμπιακού από το Ηράκλειο

Εύκολο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός κόντρα στον ΟΦΗ στο Ηράκλειο, καθώς επικράτησε με 1-3.

Οι “ερυθρόλευκοι”, που είναι ήδη πρωταθλητές, δεν συνάντησαν ιδιαίτερη αντίσταση κόντρα στον ΟΦΗ και έφτασαν σε ακόμη μία νίκη.

Σκόρερ για την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, ο Κώστας Φορτούνης στο 10’ με πέναλτι και στο 61’ και ο Λάζαρ Ραντζέλοβιτς στο 28’. Ενώ για τον ΟΦΗ, σκόραρε ο Δεληγιαννίδης στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα.

Αναμφίβολα το αξιοσημείωτο από τον αγώνα, ήταν το «pasillo» των παικτών του ΟΦΗ σε αυτούς του Ολυμπιακού, αλλά και στον Πέδρο Μαρτίνς, κατά την είσοδο των ομάδων, συγχαίροντάς τους για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Μια ξεχωριστή στιγμή που συμβαίνει για πρώτη φορά στην Ελλάδα και δείχνει πως πέρα από όλα τα άσχημα που συμβαίνουν στο ποδόσφαιρο της χώρας μας, στο βάθος υπάρχει πολιτισμός.

Το ματς

Ο Πέδρο Μαρτίνς «επανέφερε» το 4-2-3-1 ως βασικό σχήμα, με τον Αλέν κάτω από τα δοκάρια, Γκασπάρ, Αβραάμ, Μπα και Τοροσίδη τετράδα στην άμυνα, Μπουχαλάκης και Λοβέρα στον άξονα, Ραντζέλοβιτς και Λοβέρα στα άκρα και ο Φορτούνης πίσω από τον Χασάν.

Ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, κάνοντας επιθέσεις (κυρίως από τα δεξιά) και φτάνοντας με εύκολο τρόπο στην επικράτηση.

Στο 5ο λεπτό, ο ΟΦΗ έκανε την πρώτη του ευκαιρία, όταν ο Νοικοκυράκης σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Μπα και κατέληξε κόρνερ.

Στο 9’ ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κουτρουμπής τράβηξε τη φανέλα του Χασάν, ρίχνοντάς τον κάτω. Την εκτέλεση ανέλαβε στο 10’ ο Φορτούνης κάνοντας το 0-1 για τον Ολυμπιακό.

Στο 14’, ο Ναμπί σούταρε από το ημικύκλιο, με τον Αλέν να μπλοκάρει.

Ενώ στο 20’ ο Φορτούνης έβγαλε μπαλιά στον Ραντζέλοβιτς, με τον Γουάιλι να πέφτει στη γωνία του και να παραχωρεί κόρνερ.

Στο 28’ ήρθε το δεύτερο γκολ. Ύστερα από αντεπίθεση, ο Καφού έβγαλε μπαλιά για τον Ραντζέλοβιτς, που μπήκε στην περιοχή και σούταρε για να «γράψει» το 0-2.

Στο 43’ ο Μπουχαλάκης σούταρε από μακριά, με τον Γουάιλι να μπλοκάρει.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, στο 46’, ο Ελ Αραμπί άνοιξε στον Ραντζέλοβιτς που σούταρε από τη γωνία της μικρής περιοχής, με τον Γπουάιλι να διώχνει, ενώ αμέσως μετά, σουτ του επερχόμενου Γκασπάρ βρήκε στα σώματα.

Στο 51’ ο Δεληγιαννίδης κέρδισε όλες τις κόντρες, σούταρε, αλλά ο Αλέν μπλόκαρε.

Ενώ ένα λεπτό μετά, ο Μπουχαλάκης έκλεψε τη μπάλα, είδε τον Γουάιλι εκτός θέσης και σούταρε από μακριά, όμως η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.

Στο 61’ ο Ολυμπιακός πέτυχε ακόμη ένα γκολ. Ο Ελ Αραμπί έβγαλε ωραία κάθετη στον Φορτούνη, που πήρε λίγα μέτρα και σούταρε για να κάνει το 0-3.

Στο 65’ ο Ναμπί εκτέλεσε φάουλ, ο Ζοάο Βίκτορ έπιασε κεφαλιά-γύρισμα, νέα κεφαλιά από τον Νοικοκυράκη που πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στα τελευταία λεπτά, ο Πέδρο Μαρτίνς πέρασε στο ματς τους νεαρούς Καραργύρη, Σουρλή και Μαρτίνη για να πάρουν λεπτά συμμετοχής.

Στο 95′, στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Δεληγιαννίδης εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, συρτά, κάτι το οποίο αιφνιδίασε τους “ερυθρόλευκους” και μείωσε σε 1-3 που ήταν και το τελικό σκορ, μιας και αμέσως μετά ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάλι, Κουτρουμπής, Βαφέας (46’ Γιαννούλης), Μαρινάκης, Δεληγιαννίδης, Κοροβέσης, Στάικος (71’ Σουρνάκης), Ζοάο Βίκτορ (81’ Νάστος), Σακόρ (46’ Βαζ), Ναμπί (85’ Μπράουν), Νοικοκυράκης

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν (87’ Καραργύρης), Τοροσίδης, Μπα, Παπαδόπουλος, Γκασπάρ (88’ Μαρτίνης), Καφού, Μπουχαλάκης, Λοβέρα (88’ Σουρλής), Ραντζέλοβιτς, Φορτούνης, Χασάν (26’ λ.τρ. Ελ Αραμπί, 80’ Μπρούνο)