Άρης-Παναθηναϊκός: Ο Καμαρά καθάρισε για τους “Κίτρινους”

Ο Άρης πήρε την πρώτη του νίκη στη Super League, νικώντας τον Παναθηναϊκό με το γκολ του Καμαρά

Ο Άρης επικράτησε με 1-0 του Παναθηναϊκού στο «Κλεάνθης Βικελίδης, για την 3η εμβόλιμη αγωνιστική της Super League 1. Το νικητήριο τέρματα για τους Θεσσαλονικείς πέτυχε ο Καμαρά στο 10ο λεπτό.

Πρώτη νίκη για την ομάδα της Θεσσαλονίκης που είναι στην τελευταία θέση με -2, ενώ οι «Πράσινοι» δέχτηκαν τη δεύτερη σερί ήττα τους και παρέμειναν στους 3β.

Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά και αιφνιδίασε μάλιστα τον Παναθηναϊκό. Στο 10ο λεπτό ο Άρης άνοιξε το σκορ, μετά από ωραία συνεργασία των Μπερτόγλιο και Καμαρά που έκαναν ότι ήθελαν την άμυνα των “πρασίνων”, μετά το μεταξύ τους «1-2» ο Μπερτόγλιο βρέθηκε απέναντι από τον Διούδη και αυτός στη συνέχεια έδωσε έτοιμο γκολ στον Καμαρά, ο οποίος σε κενό τέρμα, έκανε το 1-0.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι, με το “Τριφύλλι” να μην μπορεί να αντιδράσει και να προσπαθεί να “συνέλθει” από το τέρμα που δέχτηκε.

Μετά το 20ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στο γήπεδο και απείλησαν την εστία του Άρη. Σε δύο περιπτώσεις με πρωταγωνιστή τον Ιωαννίδη στο 23ο και στο 25ο δεν κατάφερε να ισοφαρίσει. Στο 23′ ο Ιωαννίδης το σουτ του απέναντι από τον Κουέστα, πέρασε άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα μετά από εκτέλεση φάουλ, η κεφαλιά του νεαρού επιθετικού την απέκρουσε δύσκολα ο τερματοφύλακας του Άρη.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα του Γιοβάνοβιτς να δείχνει σημάδια αντίδρασης.

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης μπήκε καλύτερα. Το δυνατό σουτ του Ντάνιελ Μαντσίνι (50’) πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Διούδη ενώ άστοχα ήταν τόσο η κεφαλιά του Μπαντού Εντιαγέ (59’) όσο και το σουτ του Λούκας Σάσα (63’).

Μετά το 65ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι, προσπάθησαν να αντιδράσουν, χωρίς όμως να καταφέρουν βρουν δίχτυα μέχρι το τέλος του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός είχε μία φλύαρη κατοχή και δεν μπορούσε να φτάσει στην ισοφάριση, με αποτέλεσμα να δεχτεί τη δεύτερη σερί ήττα του.

Κίτρινες: Εντιαγέ, Φαμπιάνο, Μαντσίνι, Καμαρά, Σούντγκρεν – Πέρεθ, Χουανκάρ

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Γκάνεα, Τζέγκο, Σάσα (91′ Ματίγια), Μαντσίνι, Μπερτόγλιο (46′ Εντιαγέ), Μπρούνο Γκάμα (71′ Ματέο Γκαρσία), Καμαρά

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Κώτσιρας, Βέλεθ, Πούγγουρας (87′ Λούντκβιστ), Χουάνκαρ, Ρούμπεν Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος (61′ Μαουρίσιο), Χατζηγιοβάνης (72′ Καρλίτος), Βιγιαφάνιες (61′ Παλάσιος), Βιτάλ, Ιωαννίδης (87′ Μακέντα)