Serie A: Πρώτη νίκη με ανατροπή για τη Γιουβέντους

Επιτέλους νίκη για τη Γιουβέντους στο ιταλικό πρωτάθλημα, βαθμός ισοπαλίας για Σαλερνιτάνα και Βερόνα

Η Γιουβέντους επικράτησε με 2-3 στην έδρα της Σπέτσια και μετά από από 2 ήττες και 2 ισοπαλίες, είδε τη χαρά της νίκης στη Serie A.

Ο Ολλανδός κεντρικός αμυντικός της Γιουβέντους, Ματίας Ντε Λιχτ, έβαλε «φρένο» στο χειρότερο ξεκίνημα της «Γηραιάς Κυρίας» τα τελευταία 60 χρόνια στην Sere A και με το γκολ του 22χρονου διεθνούς άσου στο 72΄ η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι πήρε δύσκολη νίκη.

Η Σπέτσια κατάφερε μέσα σε 7 λεπτά να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ. Ο Κεν άνοιξε το σκορ για τη «βέκια σινιόρα» στο 28’ λεπτό, ωστόσο οι Γκιάσι (33’) και Αντίστ (49’) έφεραν τα πάνω-κάτω. Στο 66ο λεπτό ο Κιέζα ισοφάρισε σε 2-2 και την ανατροπή ολκλήρωσε ο Ντε Λιχ στο 72′. Ο Δημήτρης Νικολάου ήταν βασικός σε όλο το 90λεπτο με την φανέλα των γηπεδούχων.

Μετά από τέσσερις ήττες στο ξεκίνημα, η Σαλερνιτάνα απέσπασε τον πρώτο της βαθμό, έστω κι εντός έδρας, με το 2-2 απέναντι στην Βερόνα, η οποία προερχόταν από τη μεγάλη νίκη επί της Ρόμα και παρότι προηγήθηκε με 2-0 δεν κατάφερε να φύγει με το δεύτερη σερί νίκη.