Άρης-Παναθηναϊκός: Τρίποντο κορυφής για τους “Πράσινους”

Σημαντική νίκη πήρε ο Παναθηναϊκός στο Κλεάνθης Βικελίδης επί του Άρη και ανέβηκε ξανά στην κορυφή

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 0-1 του Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης», στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των playoffs της Super League 1.

Ο Σπόραρ στο 69’ σημείωσε το μοναδικό τέρμα του αγώνα. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι  Θεσσαλονικείς, μετά την αποβολή του Καμαρά στο 90+2′.

Το “Τριφύλλι” ανέβηκε στην κορυφή με 66 πόντους, ισοβαθμώντας με την ΑΕΚ, ενώ ο Άρης έμεινε στους 41 βαθμούς και στην 5η θέση.

Ο Άρης είχε την πρώτη τελική του στον αγώνα στο 6’ με το σουτ του Νταρίντα που πέρασε πάνω απ’ τα δοκάρια. Στο 13’ το φάουλ του Πάλμα από πλάγια θέση, χτύπησε στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού του Λοντίγκιν κι έφυγε άουτ, ενώ στο 40’ και πάλι ο Πάλμα είχε προσπάθεια που πέρασε λίγο άουτ.

Σ’ όλο αυτό το διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να μην δεχτούν το τέρμα και κοιτάξαν κυρίως τις άμυνες τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «πράσινοι» ισορρόπησαν καλύτερα μέσα στο γήπεδο και στο 63’ έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Σπόραρ, ο οποίος υποδέχθηκε την μπάλα απ’ τον Τσέριν και πλάσαρε ελάχιστα άουτ στο τετ-α-τετ με τον Σιαμπάνη.

Η πίεση του Παναθηναϊκού άρχισε να αποδίδει και στο 69’ η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έφτασε στο γκολ με τον  Σπόραρ. Σε κόρνερ του Τσέριν, ο Σάρλια πήρε την πρώτη κεφαλιά κι ο Σπόραρ κάνοντας κίνηση προς την πορεία της μπάλας την βρήκε ενστικτωδώς με το κεφάλι. Ο Φαμπιάνο απέκρουσε, αλλά η μπάλα είχε περάσει την γραμμή και έτσι έγινε το 0-1.

Στο 89’ ο Μαντσίνι έκανε καταπληκτική ατομική ενέργεια, απέφυγε δύο παίκτες του Άρη, αλλά το πλασέ του από πλάγια θέση, πέρασε ελάχιστα άουτ, χάνοντας τεράστια ευκαιρία για να «τελειώσει» το ματς για τον Παναθηναϊκό.

Κίτρινες: Οντουμπάτζο, Αμπ. Καμαρά, Φαμπιάνο, Καμάτσο, Χριστοδουλόπουλος – Σάντσες, Σάρλια, Χουάνκαρ

Κόκκινες: 90’+2’Αμπ. Καμαρά (απευθείας κόκκινη)

Άρης (Τόλης Τερζής): Σιαμπάνης, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού (86’ Πίρσμαν), Νταρίντα, Ετέμπο (79’ Γκρέι), Πάλμα (70’ Καμάτσο), Ματέο Γκαρσία (46’ Ντουκουρέ), Ιτούρμπε (70’ Χριστοδουλόπουλος), Καμαρά.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Σάντσες, Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Ρουμπέν, Κουρμπέλης, Παλάσιος (70’ Μπερνάρ), Τσέριν (90’+2’ Μάγκνουσον), Κλεϊνχέισλερ (60’ Μαντσίνι), Ιωαννίδης (60’ Σπόραρ).