Βόλος-ΑΕΚ: Διπλό στο Βόλο για τους “κιτρινόμαυρους”

Με τέρμα του Πινέδα, η ΑΕΚ έφυγε με το “διπλό” από τον Βόλο.

Για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ, η ΑΕΚ πέρασε 0-1 από τον Βόλο και βρίσκεται πλέον μόνη πρώτη στην κορυφή με ένα παιχνίδι περισσότερο από τον δεύτερο Παναθηναϊκό.

Οι “κιτρινόμαυροι” ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και βρήκε το γκολ που της έδωσε την νίκη με τον Ορμπελίν Πινέδα στο 9ο λεπτό.

Η Ένωση στην πρώτη της καλή στιγμή άνοιξε το σκορ με τον Πινέδα. Πιο συγκεκριμένα, η ΑΕΚ έκλεψε την μπάλα με τον Γκαρσία, αυτός πάσαρε στον Πινέδα με τον Μεξικανό να κάνει το πλασέ και νικάει τον Κλέιμαν.

Η ΑΕΚ προσπαθούσε να κυκλοφορήσει την μπάλα για να βρει δεύτερο γκολ ωστόσο δεν μπορούσε να κάνει τελική προσπάθεια. Ενδεικτικό είναι πως η επόμενη καλή της στιγμή ήταν στο 26′ με την κεφαλιά του Βίντα που μάζεψε με ευκολία ο Κλέιμαν ενώ η εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία δεν απείλησε την εστία του Βόλου.

Στο 47ο λεπτό, ο επιθετικός από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο μπήκε στην περιοχή όμως το σουτ του ήταν άστοχο.

Στο 51ο λεπτό, ο Βόλος απείλησε για πρώτη φορά την εστία της ΑΕΚ με την κεφαλιά του Κάτσε που μάζεψε ο Αθανασιάδης.

Στο 58ο λεπτό, ο Πινέδα σούταρε από το ημικύκλιο της περιοχής με τον Σιέλη να βάζει σωτήρια την κόντρα και να παραχωρεί κόρνερ.

Η Ένωση έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 0-2 με τον Λιβάϊ Γκαρσία. Στο 69ο λεπτό, ο Λούνα έκανε λάθος πάσα πάνω στον Πινέδα αυτός πάσαρε στον Γκαρσία, ο επιθετικός των κιτρινόμαυρων πέρασε τον τερματοφύλακα του Βόλου αλλά πλάσαρε άουτ.

Στην συνέχεια, το παιχνίδι δεν είχε κάποια αξιοπρόσεκτη τελική προσπάθεια και μοιραία έμεινε το 0-1.

Σκόρερ: 9′ Πινέδα

Κάρτες: 25′ Ντέλετιτς

Βόλος (Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνης (89′ Μεταξάς), Γκάγκι, Ντέλετιτς (88′ Μεσκίδα), Ταχάτος (46′ Μπαριέντος), Κάτσε (81′ Καρτάλης), Οζέγκοβιτς (42′ Πιρές)

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Μοχαμάντι, Βίντα, Τζαβέλλας, Ρότα, Γιόνσον, Πινέδα (75′ Γκατσίνοβιτς), Μάνταλος (84′ Γαλανόπουλος), Ελίασον (90+3′ Σιμάνσκι), Γκαρσία (75′ Τσούμπερ), Αραούχο (84′ Φερνάντες)