Αρμάνι Μιλάνο: Με μπροστάρη τον Ροντρίγκες κέρδισε τη Φενέρμπαχτσε

Στον πρώτο αγώνα του 2ου «Τουρνουά Παύλος Γιαννακόπουλος», η Αρμάνι Μιλάνο κέρδισε την Φενέρμπαχτσε με 75-79 και πέρασε στον τελικό του τουρνουά.

Στην αρχή του αγώνα οι δύο ομάδες παρόλο που ήταν άστοχες, βρήκαν στη συνέχεια τα «πατήματα» τους. Η Αρμάνι Μιλάνο κατάφερε να ανατρέψει την κακή εικόνα του πρώτου δεκαλέπτου και να «κοντράρει» την Φενέρμπαχτσε. Στο δεύτερο μισό η Αρμάνι Μιλάνο παρέμεινε καλή επιθετικά και κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη.

Οι δύο ομάδες μπήκανε αρκετά άστοχες στον αγώνα, με την Φενέρμπαχτσε ωστόσο να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 10-2 (4’). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες παρέμειναν άστοχες και αδρανείς στο επιθετικό κομμάτι, με το σκορ να βρίσκεται στο 12-5 (7’). Η Αρμάνι Μιλάνο με ένα σερί 5 πόντων έκανε το 12-10 (8’). Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 21-14, έπειτα από μερικές καλές άμυνες που κατάφερε να κάνει η ομάδα της Φενέρμπαχτσε.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκουν ρυθμό επιθετικά και το σκορ να φτάνει στο 28-21 (13’). Με τις δύο ομάδες να είναι εύστοχες σε τρίποντα σουτ και την Αρμάνι Μιλάνο να είναι πιο καλή στην άμυνα, το σκορ ανετράπη σε 31-34 (18’). Ο Σέρχιο Ροντρίγκες με τρίποντο μεγάλωσε τη διαφορά και το σκορ σε 31-37 (19’). Το σκορ στο ημίχρονο έφτασε στο 34-37.

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με σερί 5-0 κάνοντας το σκορ 39-37 (22’). Οι δύο ομάδες παίξανε καλές άμυνες για αρκετά λεπτά αλλά βρίσκοντας ελεύθερα τρίποντα και με την Αρμάνι να βρίσκει λύσεις το σκορ διαμορφώθηκε σε 45-46 (26’). Το σκορ έχοντας συνεχόμενες διακυμάνσεις, έφτασε στο 50-48 (28’). Ο Μάικλ Ρολ με τρίποντο έκανε το 53-54 (29’). Ο Κώστα Σλούκας διαμόρφωσε το σκορ έπειτα από 30 αγωνιστικά λεπτά σε 56-54.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, η Αρμάνι Μιλάνο έχοντας ένα σερί 7 πόντων, πήρε προβάδισμα με 56-61 (32’). Η Αρμάνι με αμείωτο ρυθμό έκανε το 59-66 (35’). Ο Κώστας Σλούκας με ατομική ενέργεια τελείωσε με λέι απ, για το 63-66 (36’). Ο Πολ Μπίλια πέτυχε καλάθι και φάουλ, για το έμμεσο τρίποντο, 66-73 (37’). Έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Κώστα Σλούκα, ο Νίκολα Κάλινιτς ευστόχησε σε τρίποντο, για 73-76 (39’). Ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ απάντησε και αυτός με τρίποντο, κάνοντας το 73-79 (39’). Ο Νίκολα Κάλινιτς με 2 εύστοχες βολές έκανε το 75-79 (39’). Το ματς έληξε με το σκορ να παραμένει στο 75-79, υπέρ της Αρμάνι Μιλάνο.

Παίκτης – κλειδί του αγώνα ήταν με διαφορά ο Σέρχιο Ροντρίγκες, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους, όντας ο βασικότερος παράγοντας της νίκης της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 34-37, 56-54, 75-79.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Βέστερμαν 2, Μαχμούτογλου 9, Κάλινιτς 8, Σλούκας 13, Ουίλιαμς 12, Καντάν 5, Ντίξον 12, Ντουβερίογλου 6, Στίματς 6

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέλα Βάλε 9, Μακ 15, Μπιλίγκα 6, Μορασκίνι 2, Ρολ 9, Σέρχιο 26, Ουάιτ 2, Μπρουκς 2, Μίτσοφ 3, Ταρζέφσκι 1