Σαρωτική Μπάγερν, κυνηγάει κορυφή η Φράιμπουργκ

Στην κορυφή της βαθμολογίας βρίσκεται πλέον η Μπάγερν Μονάχου μετά την νίκη της κόντρα στην Κολωνία, ενώ ένα βαθμό πίσω της βρίσκεται η Φράιμπουργκ,  στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστής της Bundesliga.

Μπάγερν Μονάχου – Κολωνία 4-0

Η Μπάγερν Μονάχου επιβλήθηκε με 4-0 της Κολωνίας και βρίσκεται πλέον στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 11 πόντους.

Μόλις στο 3’ ο Λεβαντοφσκι άνοιξε το σκορ για τους «Βαυαρούς», ενώ στο 48’ διπλασίασε το σκορ για το 2-0. Στο 62’ ο Κουτίνιο νίκησε τον τερματοφύλακα από τα 11 μέτρα και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι πέτυχε το 3-0, ενώ στο 73’ ο Πέρισιτς έγραψε και αυτός το όνομα του στο πίνακα των σκόρερ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Ούνιον Βερολίνου 2-0

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Λεβερκούζεν που επικράτησε της Ούνιον Βερολίνου με 2-0 και έφτασε τους 7 βαθμούς. Ο Βολαντ άνοιξε το σκορ στο 20’, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Αλάριο έκανε το 2-0 πριν την ανάπαυλα του ματς.

Φράιμπουργκ – Άουγκσμπουργκ 1-1

Ισόπαλες με σκορ 1-1 αναδείχτηκαν Φράιμπουργκ και Άουγκσμπουργκ με τους γηπεδούχους να φτάνουν τους 10 βαθμούς και να βρίσκονται πλέον στην δεύτερη θέση ένα βαθμό πίσω από την Μπάγερν Μονάχου.

Ο Χολερ στο 29’ άνοιξε το σκορ για την Φράιμπουργκ, ωστόσο δέκα λεπτά αργότερα ο Νιντερλεχτεν στο 39’ ισοφάρισε για το 1-1 και χάρισε στην ομάδα του τον ένα βαθμό.

Χέρτα Βερολίνου – Πάτερμπορν 2-1

Νικήτρια με 2-1 αναδείχθηκε η Χέρτα Βερολίνου κόντρα στην ουραγό της βαθμολογίας Πάτερμπορν.
Ο Νταϊλρονσαν μόλις στο 10’ πέτυχε το πρώτο γκολ για τους γηπεδούχους και στο 52’ ο Βολφ διαμόρφωσε το 2-0. Το μοναδικό γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Ζολίνσκι στο 54’.