Αρμάνι Μιλάνο-Παναθηναϊκός: Πλήρωσε ένα κακό δεκάλεπτο

Ένα κακό τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό για να γνωρίσει ακόμα μια εκτός έδρας ήττα στην ευρωλίγκα.

Ο Παναθηναϊκός αν και ήταν ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο ωστόσο γνώρισε ακόμα μία ήττα στην ευρωλίγκα αυτή τη φορά από την Αρμάνι Μιλάνο με 75-54 για την 15η αγωνιστική της ευρωλίγκας.

Αυτή ήταν η 11η φετινή ήττα των πρωταθλητών, που ακόμα δεν έχουν γευτεί τη χαρά της εκτός έδρας νίκης, και πλέον με ρεκόρ 4-11 η συνέχεια προμηνύεται πολύ δύσκολη.

Οι παίκτες του Πρίφτη προσπάθησαν να βγάλουν ενέργεια ωστόσο ήταν άστοχοι, ενώ ήταν κακοί και στο αμυντικό transition γεγονός που έδωσε πολλούς και εύκολους πόντους στην Αρμάνι στον αιφνιδιασμό.

Μέγγενη για τον Παναθηναϊκό τα πολλά λάθη στα οποία υπέπεσε 16 τον αριθμό τα οποία έδωσαν στην ευκαιρία στην Αρμάνι, των μόλις 6 λαθών, να ξεφύγει στο σκορ και να φτάσει εν τέλει στην νίκη.

Η Αρμάνι Μιλάνο ξεκίνησε το ματς με σκοπό να επιβάλλει τον ρυθμό της, ωστόσο παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι έβρισκαν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, είχε έτοιμες τις απαντήσεις του. Με επιθετική αιχμή τον Ντάριλ Μέικον (9 πόντοι με 3/3 δίποντα και 1/2 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο) οι «πράσινοι» όχι μόνο ήταν ανταγωνιστικοί αλλά μόλις βελτίωσαν την άμυνα τους πήραν το προβάδισμα (19-15 στο 10′) κρατώντας την Αρμάνι Μιλάνο χωρίς πόντο για τρία λεπτά.

Κάπως έτσι η αναμέτρηση κυλούσε στον ρυθμό που επιδίωκε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, ακόμα και όταν ήταν άστοχος. Η Αρμάνι Μιλάνο εκμεταλλεύτηκε όμως την φθορά των φάουλ του «τριφυλλιού» και με διαδοχικές βολές έχτισε το +4 (33-29) στο τέλος του πρώτου μέρους με επιμέρους σκορ 18-10. Παρά το γεγονός ότι οι επιθετικές λύσεις δεν ήταν τόσες πολλές για τους φιλοξενούμενους, έδειχναν ικανοί να μείνουν μέσα στο ματς.

Αυτό βέβαια, δεν επιβεβαιώθηκε στην πράξη αφού οι Ιταλοί κυριάρχησαν απόλυτα στο τρίτο δεκάλεπτο. Με επιμέρους σκορ 20-8 προηγήθηκαν με 16 πόντους διαφορά (53-37) στο 28΄, έπειτα από καλάθι του Κάιλ Χάινς. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να διορθώσουν την κακή εικόνα της τρίτης περιόδου και να μπουν ξανά μέσα στο ματς. Από τη στιγμή που η διαφορά είχε ανοίξει σε διψήφιο αριθμό, τα πράγματα είχαν δυσκολέψει για τα καλά αφού ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν έβρισκε τον τρόπο, ώστε να επιστρέψει. To τρίποντο του Χολ στο 34’έφερε την απόσταση των δύο ομάδων στο +18 (69-51), με συνέπεια το υπόλοιπο της αναμέτρησης να είναι τυπική διαδικασία.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς – Γκαρθία – Ράτσις.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-29, 33-29, 57-42, 75-54.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 9 (3/4 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Γκραντ 2, Ροντρίγκεθ 6 (2 τρίποντα, 9 ασίστ), Ταρζούσκι, Ρίτσι (6 ριμπάουντ), Χολ 19 (5/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Ντιλέινι 7 (3/9 σουτ, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντάνιελς 9 (1/5 τρίποντα), Σιλντς 9 (1), Χάινς 14 (6/7 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπέντιλ, Ντατόμε.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 7 (1), Μέικον 14 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ασίστ, 5 λάθη), Παπαγιάννης 4 (7 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1), Παπαπέτρου 5 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Κασελάκης 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γουάιτ 5 (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Αβδάλας, Έβανς 5 (1), Μαντζούκας, Σαντ Ρος 4 (0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ).