Άρσεναλ – Άστον Βίλα: Νίκη στο ρελαντί για τους «Κανονιέρηδες»

Εύκολο βράδυ στο Εμιρέιτς για την Άρσεναλ κόντρα στην Άστον Βίλα.

Στην πρεμιέρα της 9ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, η Άρσεναλ νίκησε με 3-1 την Άστον Βίλα και διεύρυνε το αήττητο της σερί στους εννέα αγώνες και δείχνει πως βρίσκει τα πατήματα της.

Οι Λονδρέζοι έδειξαν εξ αρχής της άγριες διαθέσεις τους και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο κατασπάραξαν την Άστον Βίλα, η οποία δεν είχε τελική στην εστία.

Αυτή η εικόνα αποτυπώθηκε στην λήξη του πρώτου μέρους με τα τέρματα από τον Παρτέϊ και τον Ομπαμεγιάνγκ να της δίνουν σαφή προβάδισμα για την νίκη. Πιο συγκεκριμένα, στο 23ο λεπτό η Άρσεναλ πήρε κεφάλι στο σκορ με την κεφαλιά του Παρτέϊ μετά το κόρνερ του Σμιθ-Ρόου και έκανε δύο τε τέρματα της στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων με το τελείωμα το Ομπαμεγιάνγκ μετά την χαμένη εκτέλεση πέναλτι του ίδιου και την επέμβαση του Μαρτίνες.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο η ομάδα του Αρτέτα ήταν κινητική και στο 56′ κατόρθωσε να βρει γκολ με τον Σμιθ-Ρόου να εκμεταλλεύεται το λάθος της άμυνας και πλασάρει ιδανικά για το 3-0. Στην συνέχεια, η Άρσεναλ χαλάρωσε και η Άστον Βίλα έγινε πιο επιθετική όμως το μόνο που κατόρθωσε ήταν να μειώσει το σκορ με το υπέροχο σουτ του νεαρού Ράμσεϊ στο 80′ και γράψει τον επίλογο του σκορ.

Σκόρερ: Παρτέϊ 23′, Ομπαμεγιάνγκ 45+6′, Σμιθ-Ρόου 56′ – Ράμσεϊ 80′

Κίτρινες: Λοκόνγκα 45+1′, Ομπαμεγιάνγκ 66′ – Γουότκινς 2′, Μινγκς 27′, Μακγκίν 22′, Τάργκετ 60′, Λουίζ 84′

Άρσεναλ: Ράμσντεϊλ, Ταβάρες, Γκάμπριελ, Γουάιτ, Τομιγιάσου, Σαμπί (73′ Μέιτλαντ-Νάιλς), Τόμας, Ομπαμεγιάνγκ (90+1′ Μαρτινέλι), Σμιθ-Ρόουβ, Σακά, Λακαζέτ (68′ Έντεγκαρντ)

Άστον Bίλα: Μαρτίνες, Κόνσα, Τουανζέμπε (47′ Μπέιλι), Μινγκς, Κας, ΜακΓκιν, Λουίζ, Τάργκετ, Μπουεντία (68′ Ράμσεϊ), Ινγκς (78′ Ελ Γκαζί), Γουότκινς