Ολυμπιακός: Ήττα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, παρά τον εξαιρετικό Ντόρσεϊ

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη Ρωσία, για την 5η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στη Ρωσία και ηττήθηκε με 88-82 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, πέφτοντας έτσι στο 3-2 στην βαθμολογική κατάταξη. Από την άλλη οι Ρώσοι έφτασαν στο 4-1.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησαν την αναμέτρηση ιδανικά, καθώς βρέθηκαν μπροστά μέχρι και με 12 πόντους στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Οι Ρώσοι ωστόσο είχαν άλλη άποψη και με πολύ μεγάλη βελτίωση στα τέλος της πρώτης περιόδου αλλά και σε ολόκληρη την δεύτερη περίοδο, έκλεισαν το ημίχρονο με τη διαφορά στο +10 (48-38).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με αμείωτο ρυθμό στην τρίτη περίοδο και βρέθηκαν να κερδίζουν με 14 πόντους διαφορά, κάτι το οποίο στη συνέχεια του χαλάρωσε. Εκεί ο Ντόρσεϊ βρήκε την ευκαιρία να μειώσει στους 3, όμως οι “ερυθρόλευκοι” δεν είχαν άλλα αποθέματα και τελικά ηττήθηκαν με 88-82.

Σε φοβερή βραδιά ήταν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ για τους Πειραιώτες, ο οποίος πέτυχε 32 πόντους και συνεπώς έκανε ρεκόρ καριέρας. Θετικός ήταν και ο Λιβιό Ζαν Σαρλς με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους εξαιρετικός ήταν ο Κλάιμπερν με 29 πόντους, ενώ από 16 είχαν οι Λάντμπεργκ και Μπολομπόι.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με φοβερό ρυθμό και με τον φοβερό Τάιλερ Ντόρσεϊ, έφτασε γρήγορα τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (+10), με το σκορ στο 2-12 έπειτα από το δεύτερο τρίποντο του Αμερικανού (3′). Ο Παπανικολάου με τρίποντο από το πλάι έκανε το 6-18 και έδωσε φτερά στην ομάδα του (5′). Οι Ρώσσοι ωστόσο στη συνέχεια του δεκαλέπτου ανέκαμψαν και ανεβάζοντας στροφές, έκλεισαν την περίοδο με το σκορ στο 20-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, τα πράγματα άλλαξαν εντελώς και οι γηπεδούχοι μπήκαν με ένα σερί 8-0 και έπειτα από τρίποντο του Χάκετ το σκορ έφτασε στο 28-25 (14′). Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη με αμείωτο ρυθμό συνέχισαν να χτίζουν τη διαφορά, με τον Κλάιμπερν να κάνε το 40-33 (18′). Το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε όχι όπως το περίμεναν οι Πειραιώτες, με το σκορ στο 48-38.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν και έφτασαν να είναι μπροστά μέχρι και με 14 πόντους, 58-44 (24′). Οι Πειραιώτες έδειξαν να τα έχουν χαμένα, όμως κατάφεραν να “ξυπνήσουν” και να παίξουν καλό μπάσκετ, την ώρα που οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη χαλάρωσαν. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 66-59.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ φάνηκε να είναι αποφασισμένος και με 4 δικούς του πόντους, μείωσε εκ νέου σε 66-63 (32′). Οι “ερυθρόλευκοι” φάνηκαν να μην έχουν άλλες δυνάμεις και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έφτασαν και πάλι στο +12, 78-66 (35′). Ο εξαιρετικός Ντόρσεϊ δεν ήταν αρκετός για την ανατροπή και έτσι οι φιλοξενούμενοι, έπειτα και από μία τεχνική ποινή του κόουτς Μπαρτζώκα, είδαν το σκορ να ανεβαίνει στο 82-71 (37′). Ο Λιβιό Ζαν Σαρλ με ένα κάρφωμα στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 86-79 (39′). Το τελικό σκορ ήταν το 88-82, με τους Πειραιώτες να αναγκάζονται σε ακόμα μία εκτός έδρας ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 48-38, 66-59, 88-82

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 16 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπολόμποι 16 (6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Ούχοφ, Χάκετ 4 (1), Φόγκτμαν 3 (1), Κλάιμπερν 29 (6/8 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φαρίντ, Κουρμπάνοφ 10 (2), Σβεντ 10 (2/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ), Ντόρσεϊ 32 (4/4 δίποντα, 7/10 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ 6 (1/2 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Σλούκας 2, Μάρτιν 5, Βεζένκοβ 6 (2/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 5 (1), Ζαν-Σαρλ 11 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 5 (2/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 20/36 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 15/17 βολές, 23 ριμπάουντ (13 αμυντικά – 10 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 6 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/28 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 15/19 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 14 λάθη