Άρσεναλ- Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: «Λευκή» ισοπαλία στο Έμιρεϊτς

Δεν έβγαλε νικητή το ντέρμπι στο Έμιρεϊτς, με τη Γιουνάιτεντ να απομακρύνεται από την κορυφή της Premier League

Η Άρσεναλ και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήρθαν ισόπαλες χωρίς σκορ (0-0) στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής της Premier league.

Το ντέρμπι δεν είχε πολλές φάσεις, αφού και οι δύο ομάδες εκτέλεσαν ”κλειστές” τακτικές, όμως ένας από τους δύο… πόνεσε περισσότερο με την έλλειψη των βαθμών.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είναι πλέον στο -3 από την 1η Μάντσεστερ Σίτι και έχει 41 βαθμούς, ενώ παράλληλα καραδοκεί και η Λέστερ με 39 βαθμούς και ένα παιχνίδι λιγότερο. Η Άρσεναλ παρέμεινε στην 8η θέση και έχει 31 βαθμούς, απέχοντας μόνο 4 βαθμούς από την πεντάδα.

Η πρώτη καλή για τους φιλοξενούμενους ήταν το σουτ του Φρεντ στο 20′ λεπτό. Ο μέσος των “κόκκινων διαβόλων” έκανε καλό σουτ στη δεξιά γωνία της εστίας, όμως ο Λένο εκπλήρωσε μια θεαματική απόκρουση παραχωρώντας κόρνερ.

Η Γιουνάιτεντ είχε άλλη μια καλή στιγμή στο 34′ λεπτό. Ο Φερνάντες έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Η πρώτη καλή στιγμή της Άρσεναλ πραγματοποιήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Συγκεκριμένα στο 49′ λεπτό ο Γουίλιαν βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή, όμως η μπάλα κόντραρε στα πόδια των αμυνόμενων και έφυγε κόρνερ.

Στο 59′ λεπτό ο Καβάνι λίγο ήθελε για να κάνει το 0-1. Ο έμπειρος φορ βρήκε χώρο, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Ο Λακαζέτ δοκίμασε μια απευθείας εκτέλεση από φάουλ στο 66′ λεπτό, ωστόσο η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, καθώς κατέληξε με δύναμη στο οριζόντιο δοκάρι.

Ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του ενενηντάλεπτου, ο Καβάνι είχε μια τεράστια ευκαιρία μέσα από την περιοχή αλλά η εκτέλεση του πέρασε άουτ.

Κίτρινες: Σοάρες, Γουάν-Μπισάκα, Πογκμπά, Μαγκουάιρ

Άρσεναλ (Αρτέτα): Λένο, Μπεγερίν, Χόντινγκ, Λουίζ, Σοάρες, Πάρτεϊ, Τζάκα, Πεπέ, Σμιθ (83′ Οντεγκάαρντ), Μαρτινέλι (46′ Γουίλιαν), Λακαζέτ (90+4′ Ν’Κειτά)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Σο, Μαγκουάιρ, Λίντελοφ, Γουάν-Μπικάσα, ΜακΤόμινεϊ (37′ Μαρσιάλ), Φρεντ, Πογκμπά, Φερνάντες, Ράσφορντ (80′ Γκρίνγουντ), Καβάνι