Νικήτρια στο ντέρμπι η Λειψία

Με πρωταγωνιστές τον Ενκουκού και τον Γκουλάσι η Λειψία πήρε την νίκη κόντρα στη Λεβερκούζεν

Στο Ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής της Bundesliga, η Λειψία πήρε τη νίκη με 1-0 κόντρα στην Μπάγερ Λεβερκούζεν και έμεινε δεύτερη με 39 πόντους ενώ η Μπάγερ παρέμεινε στην 4η θέση με 32 πόντους.

Η Ρεντ Μπουλ μπήκε δυναμικά και μόλις στο 4′ ο Ντιαμπί λίγο έλειψε να βρει δίχτυα, μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια  και πλασέ του ιδίου που δεν βρήκε στόχο.

Στο 13′ η Λειψία σκόραρε με τον Σάμπιτσερ, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 16′ η Λεβερκούζεν έχασε σημαντική ευκαιρία για το γκολ με τον Γουίρτς που κατέβασε την μπάλα και βρέθηκε απέναντι στον Γκουλάσι που του είπε ένα μεγαλοπρεπές “όχι”.

Έπειτα υπήρξαν τα δύο σουτ από πλευράς Λειψίας από τον Ανχελίνο στο 30′ και τον Ενκουκού στο 42′ που είχαν την ίδια κατάληξη, ψηλά άουτ.

Η Λειψία άνοιξε το σκορ στο 51ο λεπτό με τον Ενκουκού. Ο Γάλλος επιθετικός βρέθηκε μέσα στην περιοχή και μετά από σουτ του Σάμπιτσερ πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 62′ ακόμα μια απειλή από πλευράς Λειψίας. Ο Σόρλοθ δέχτηκε την μπάλα εκτός περιοχής, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Γκουλάσι.

Στο 66′ η Λεβερκούζεν είχε μια καλή στιγμή με την κεφαλιά του Τα που έδιωξαν οι αμυντικοί πάνω στην γραμμή.

Στο 89′ ο Αλάριο βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά ο εκπληκτικός σήμερα τερματοφύλακας της Λειψίας είπε όχι.

Σκόρερ: Ενκουκού 51′

Κάρτες: Κλάιφερτ 90′, Χαϊντάρα – Μπελαραμπί 60′, Μπέιλι 75′

Λειψία: Γκουλάσι, Κλόστερμαν, Ουπαμεκάνο Ανχελίνο (Χόλστερμπεργκ 90′), Μουκιέλε (Όρμπαν 81′), Όλμο, Άνταμς, Σάμπιτσερ, Καμπλ (Χαϊντάρα 81′), Ενκουκού (Κλάιφερτ 70′), Σόρλοθ (Πόουλσεν 70′)

Μπάγερ Λεβερκούζεν: Χραντέσκι, Γουέντελ, Τα, Ταψόμπα, Μενσά (Αλάριο 82′), Σινγκράβεν (Σικ 59′), Ντέμιρμπάϊ, Αραγκίθ, Μπέιλι, Ντιαμπί (Μπελαραμπί 59′), Γουίρτς