Άρσεναλ-Μάντσεστερ Σίτι: “Διπλό” κορυφής για τους Πολίτες

Η Μάντσεστερ Σίτι απέδρασε με το “διπλό” από το Εμιρέιτς και έπιασε την Άρσεναλ στην κορυφή.

Για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 12ης αγωνιστικής της Premier League, η Μάντσεστερ Σίτι έφυγε με το τρίποντο από το Εμιρέιτς με σκορ 1-3 επί της Άρσεναλ και την έπιασε στην κορυφή.

Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τις δύο ομάδες να συγκατοικούν με 51 βαθμούς, αλλά η Άρσεναλ έχει ένα παιχνίδι λιγότερο από την Σίτι.

Οι Πολίτες πήραν νωρίς κεφάλι στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με τον Ντε Μπρούινε να εκμεταλλεύεται το λάθος του Τομιγιάσου και να σκάβει την μπάλα πάνω από τον Ράμσντέιλ.

Οι “Κανονιέρηδες” έφεραν το παιχνίδι στα ίσια στο 40ο λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σάκα που κέρδισε ο Ενκέτια από τον Έντερσον.

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 72ο λεπτό με την συνεργασία Χάαλαντ – Γκουντογκάν – Γκρίλις να καταλήγει στον τελευταίο και με υπέροχο πλασέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι κλείδωσαν το τρίποντο στο 82ο λεπτό με το σουτ του Χάαλαντ μετά την υπέροχη προσπάθεια του Κέβιν Ντε Μπρούινε.

Σκόρερς: 40′ Σάκα – 7′ Ντε Μπρούινε, 72′ Γκρίλις, 82′ Χάαλαντ

Κάρτες: 48′ Τομιγιάσου, 64′ Ενκέτια – 34′ Γουόκερ, 36′ Έντερσον, 45+2′ Μπερνάρντο Σίλβα, 62′ Γκρίλις

Άρσεναλ (Αρτέτα): Ράμσντεϊλ, Τομιγιάσου(83′ Γουάιτ), Σαλίμπα, Γκάμπριελ, Ζιντσένκο, Ζορζίνιο, Τζάκα(83′ Βιέιρα), Έντεγκααρντ, Σακά, Μαρτινέλι(76′ Τροσσάρτ), Ενκέτια

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Άκε, Ρόδρι, Ντε Μπρούινε(87′ Φίλιπς), Γκουντογκάν, Μπερνάρντο Σίλβα, Μαχρέζ(61′ Ακάνζι), Γκρίλις(77′ Φόντεν), Χάαλαντ