Champions League: Σημαντικό βήμα για την Ντόρτμουντ

Ήττα για την Τσέλσι από την Ντόρτμουντ, υπάρχει και η ρεβάνς στο Στάμφορντ Μπριτζ.

Για την φάση των «16» του Champions League, η Ντόρτμουντ πήρε σπουδαία νίκη με 1-0 από την Τσέλσι βάζοντας θετικές βάσεις για την πρόκριση της, στους «8» της διοργάνωσης ενόψει της δύσκολης ρεβάνς στο Στάμφορντ Μπρίτζ.

Στο πρώτο μέρος Ντόρτμουντ και Τσέλσι μπαίνουν αρκετά δυναμικά χάνοντας αρκετές ευκαιρίες.  Οι Γερμανοί μπήκαν καλύτερα έχοντας την κατοχή της μπάλας προσπαθώντας να κάνουν την ζημιά στον Κέπα χωρίς να είναι εύστοχοι. Στο 18’ το σουτ του Μπέλιγχαμ ήταν κάκιστο, ένα λεπτό νωρίτερα ο Τιάγκο Σίλβα άνοιξε το σκορ, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε καθως ο Βραζιλιάνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με το χέρι. Στο 26’ ο  Αντεγέμι μέσα από την περιοχή προσπάθησε να κάνει την ζημιά αλλά η μπάλα βρήκε το σώμα του Τιάγκο Σίλβα. Στο 27’ το πλασέ του Σεμπαστιάν Αλέ κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Η Τσέλσι ανέβηκε περισσότερο στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και απείλησε δυο φορές με τον Ζοάο Φέλιξ στο 31’ με το άστοχο σουτ, όμως η καλύτερη στιγμή του Πορτογάλου ήταν ευκαιρία του 38’ που η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Παρόλο που το ματς είχε καλό και γρήγορο ρυθμό το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη  η Τσέλσι μπήκε πολύ δυναμικά επιβάλλοντας το δικό τους παιχνίδι, απειλώντας συνεχώς τον  Γκρέγκορ Κόμπελ, ο οποίος έσβησε κυριολεκτικά τις ευκαιρίες των «Λονδρέζων».  Στο 51′ οι Φερνάντες και Χάβερτς προσπάθησαν να κάνουν την ζημιά αλλά τα σουτ σταμάτησαν πάνω στον Μπέλιγχαμ, Στο 55’ο Κόμπελ, δεν άφησε τον Τζέιμς, να πανηγυρίσει από την απευθείας εκτέλεση φάουλ . Μάλιστα λίγο αργότερα, ο Ελβετός κίπερ των Βεστφαλών, χάλασε τα σχέδια του Ρις Τζέιμς, βγάζοντας εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στην συνέχεια και κόντρα στην ροη του ματς καθως η Τσέλσι έδειχνε πιο διψασμένη για το γκολ. Οι Γερμανοί έφυγαν στην κόντρα με απίστευτη ταχύτητα με τον Αντεγέμι ο οποίος  έκανε το 1-0 στο 63’. Μετά το γκολ οι «μπλέ» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και προσπάθησαν με τον Κουλιμπαλί (77’) ο Τσαν  έσωσε την ομάδα του.

Στο 84’και 85′ οι Ζοάο Φέλιξ και Ζιγιέχ δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Κόμπελ, ο οποίος κατέβασε τα ρολά και στον κεραυνό του Φερνάντες.

Πλέον οι δυο ομάδες θα λύσουν στην ρεβάνς του Λονδίνου τις διαφορές τους.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ντόρτμουντ (Έντιν Τερζιτς): Κόμπελ, Βολφ (73′ Ρίερσον), Ζίλε, Σλότερμπεκ, Γκερέιρο, Τσαν, Μπέλιγχαμ, Οζκάν, Αντεγιέμι (79′ Γκίτενς), Μπραντ, Αλέ (68′ Μοντέστ).

Τσέλσι (Γκρέιαμ Πότερ): Κέπα, Τζέιμς, Κουλιμπαλί, Τιάγκο Σίλβα, Τσίλγουελ (71′ Μάουντ), Λόφτους Τσικ, Έντσο Φερνάντες, Ζίγιεχ, Ζοάο Φέλιξ, Μούτρικ (71′ Κουκουρέγια), Χάβερτς.