4αρες για Άρσεναλ και Νιούκαστλ, νίκη επί Λέστερ για Έβερτον

Εύκολες νίκες για Άρσεναλ και Νιούκαστλ, μεγάλη επικράτηση της Έβερτον επί της Λέστερ.

Για την 32η αγωνιστική της Premier League, η Άρσεναλ διέλυσε την Νόριτς, η Έβερτον έκαμψε την αντίσταση της Λέστερ, ενώ η Νιούκαστλ έκανε πάρτι στην έδρα της Μπόρνμουθ.

Άρσεναλ- Νόριτς 4-0

Η Άρσεναλ είχε εύκολο έργο κόντρα στην αδύναμη Νόριτς και ξέσπασαν με 4άρα.

Οι “Κανονιέρηδες” δεν χρειάστηκαν παρά 4 λεπτά για να βρουν 2 γκολ. Πρώτα, στο 33′ ο Ομπαμεγιάνγκ πέτυχε το 50ο γκολ με τη φανέλα της Άρσεναλ, καθώς εκμεταλλεύτηκε λάθος του Κρουλ. Ο Τσάκα έκανε το 2-0 στο 37′ από κοντινή απόσταση.

Από ακόμα ένα αμυντικό λάθος, ο Γκαμπονέζος επιθετικός το εκμεταλλεύτηκε ξανά στο 67′ για το δεύτερο προσωπικό γκολ.

Ο Σοάρες πέρασε ως αλλαγή στο 77′, στο ντεμπούτο του παρ’ότι αποκτήθηκε τον Ιανουάριο και πέτυχε γκολ στο 81′.

Το μόνο που κατάφεραν τα “Κεράσια” ήταν να μειώσουν στο 90+3′ με τον Γκόσλινγκ.

Έβερτον-Λέστερ 2-1

Η Έβερτον πήρε σημαντικό τρίποντο επί της Λέστερ με 2-1, παρ’ότι δεν έχει κάποιο στόχο αφού δεν προλαβαίνει τις ευρωπαϊκές θέσεις.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γρήγορα γκολ με τους Ριτσάρλισον και Σίγκουρντσον στο 10′ και στο 16′ αντίστοιχα.

Ο Ιεανάτσο μείωσε στο 51′ σε 2-1 και έβαλε τις “Αλεπούδες” ξανά στο παιχνίδι.

Μπόρνμουθ- Νιούκαστλ 0-4

Η Μπόρνμουθ καίγεται για βαθμούς για να σωθεί στην κατηγορία αλλά δέχτηκε βαριά ήττα με 4-0 εντός έδρας από την Νιούκαστλ.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν δύσκολο έργο. Πέτυχαν 4 γκολ και πήραν αρκετά εύκολα το τρίποντο.

Ο Γκάιλ άνοιξε στο σκορ στο 5′, ενώ ο Λόνγκσταφ έκανε το 2-0 στο 30′. Ακόμα δύο γκολ στο δεύτερο μέρος, με Αλμιρόν και Λαζάρο στο 57′ και στο 77′, αντίστοιχα.